Ściągajmy do Polski talenty z innych krajów. Inaczej zmarnujemy nasz potencjał

Polska jest w elitarnym gronie czterech krajów, które dysponują pełną technologią budowy niebieskiego lasera, ale to Japończycy zarabiają na odtwarzaczach Blue-Ray miliardy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ściągajmy do Polski talenty z innych krajów. Inaczej zmarnujemy nasz potencjał

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

30 maj 2014 11:20


Jak pisze w "Polityce" Andrzej Lubowski, który spędził 30 lat w Dolinie Krzemowej, jeśli brak nam kompetencji, żeby np. z grafenu zrobić coś o wysokiej cenie jednostkowej, to poszukajmy ludzi, którzy to umożliwią.

- Jeśli ściągamy zagranicznych ekspertów do trenowania piłkarzy, siatkarzy czy skoczków narciarskich, to znaczy, że w kraju ich brakuje. Dlaczego nie sięgniemy po obce talenty, ludzi z doświadczeniem, sukcesami, znajomością rynków światowych, gdy gra toczy się o znacznie wyższą stawkę, bo o komercjalizację naszych wynalazków? - zastanawia się na łamach tygodnika Lubowski.

Jego zdaniem Polakom wciąż brakuje gotowości emocjonalnej do uczenia się od innych i zamiast ściągania do Polski facowców, budujemy kolejne puste parki technologiczne. Ponadto wciąż kupujemy gotowe rozwiązania, zamiast dorabiać się własnych innowacji, tworzyć swoje przyczółki i ich bronić.

- Model rozwoju oparty głównie na zakupie nowoczesnych rozwiązań i ich powielaniu albo składaniu do kupy - a taki właśnie u nas dominuje - jest ułomny - podkreśla Lubowski.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Leon 2014-05-30 20:00:13

Potrzeba jest takich ludzi jak Pan w polityce, podzielam Pana zdanie. Staram się uświadomić ten tok myślenia ludziom polityki, ale to do nich nie dociera. Oni po prostu nie patrzą w dal i nie rozglądają się, bo maja klapy na oczach