Samorząd województwa pomoże gminie przygotować miejsce inwestycji

• Samorząd woj. opolskiego wspomoże gminę Prudnik w przygotowaniu infrastruktury służącej inwestorom.
• Opolski sejmik zdecydował o przekazaniu 300 tys. zł na niezbędne prace w miejscu, gdzie wkrótce ma zainwestować amerykański koncern Henniges Automotive.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Samorząd województwa pomoże gminie przygotować miejsce inwestycji

PODZIEL SIĘ


Autor: bad/PAP

30 sie 2016 17:55


"Środki te przyczynią się do zabezpieczenia prawidłowego skomunikowania na obszarze aktywności gospodarczej przy ul. Nyskiej w Prudniku" - wskazali radni w uzasadnieniu wtorkowej (30 sierpnia) uchwały.

W lipcu samorządowcy poinformowali, że amerykański koncern Henniges Automotive, dostawca uszczelek i komponentów amortyzujących drgania dla motoryzacji, uruchomi w Prudniku fabrykę, gdzie w ciągu pięciu lat zamierza zatrudnić do 500 pracowników.

Produkcja będzie uruchomiona w halach po dawnym zakładzie Frotex, nabytych przez prudnicki samorząd od zakładu, a później także od syndyka masy upadłościowej. Łączna powierzchnia przejętych hal to ponad 20,7 tys. m kw. Samorząd Prudnika, gdzie poziom bezrobocia był najwyższy w regionie, rozpoczął inwestycje, służące przystosowaniu kompleksu do potrzeb nowych inwestorów.

"W celu stworzenia odpowiedniej bazy dla potencjalnych przedsiębiorców w ramach remontu hal, bez przebudowy dróg i placów manewrowych, gmina przeznaczyła blisko 3 mln zł, przekraczając tym samym swoje możliwości finansowe" - wskazali radni, tłumacząc potrzebę wsparcia gminy przez samorząd województwa.

W kwietniu samorząd Prudnika podpisał porozumienie z inwestorem, który zobowiązał się, że na przełomie września i października tego roku rozpocznie działalność gospodarczą w mieście, a gmina Prudnik umożliwi mu właściwe korzystanie z obiektu. W tym celu konieczna jest modernizacja dróg dojazdowych i placów manewrowych w obrębie hal, gdzie ulokowana będzie produkcja uszczelek i innych komponentów dla motoryzacji.

Chodzi o modernizację 250 m drogi oraz placów manewrowych o powierzchni 500 m kw. Trzeba tam położyć asfalt oraz przebudować kanalizację deszczową drogi i placu. Właśnie na te cele trafi 300 tys. zł od samorządu woj. opolskiego - radni jednogłośnie zdecydowali we wtorek o wsparciu przedsięwzięcia. Wcześniej gmina przeprowadziła już m.in. prace związane z remontem dachu i posadzek oraz instalacji w halach.

Zakład w Prudniku będzie pierwszą fabryką Henniges Automotive Holdings w Polsce. Główna siedziba koncernu znajduje się w Michigan w USA. Polska inwestycja jest częścią globalnego rozwoju marki. Prudnik leży ok. 150 kilometrów na północ od należącej do koncernu fabryki w czeskich Hranicach; inwestorowi zależało, by oba zakłady były położone możliwie blisko siebie.

Henniges to kolejny inwestor branży motoryzacyjnej, który wybrał Opolszczyznę. Wśród tych, którzy mają już zakłady w tym regionie, są m.in. Mubea czy Tru-Flex w Ujeździe, Global Steering Systems Europe i Polaris w Opolu czy Donaldson oraz Johnson Controls w Skarbimierzu. W lipcu budowę w Ujeździe zakładu za 100 mln euro rozpoczęła firma IFA Rotorion.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.