Samorząd województwa pomoże gminie przygotować miejsce inwestycji

0 0
Samorząd województwa pomoże gminie przygotować miejsce inwestycji
Opolski sejmik zdecydował o przekazaniu 300 tys. zł (fot.opolskie.pl)

• Samorząd woj. opolskiego wspomoże gminę Prudnik w przygotowaniu infrastruktury służącej inwestorom.
• Opolski sejmik zdecydował o przekazaniu 300 tys. zł na niezbędne prace w miejscu, gdzie wkrótce ma zainwestować amerykański koncern Henniges Automotive.

"Środki te przyczynią się do zabezpieczenia prawidłowego skomunikowania na obszarze aktywności gospodarczej przy ul. Nyskiej w Prudniku" - wskazali radni w uzasadnieniu wtorkowej (30 sierpnia) uchwały.

W lipcu samorządowcy poinformowali, że amerykański koncern Henniges Automotive, dostawca uszczelek i komponentów amortyzujących drgania dla motoryzacji, uruchomi w Prudniku fabrykę, gdzie w ciągu pięciu lat zamierza zatrudnić do 500 pracowników.

Produkcja będzie uruchomiona w halach po dawnym zakładzie Frotex, nabytych przez prudnicki samorząd od zakładu, a później także od syndyka masy upadłościowej. Łączna powierzchnia przejętych hal to ponad 20,7 tys. m kw. Samorząd Prudnika, gdzie poziom bezrobocia był najwyższy w regionie, rozpoczął inwestycje, służące przystosowaniu kompleksu do potrzeb nowych inwestorów.

"W celu stworzenia odpowiedniej bazy dla potencjalnych przedsiębiorców w ramach remontu hal, bez przebudowy dróg i placów manewrowych, gmina przeznaczyła blisko 3 mln zł, przekraczając tym samym swoje możliwości finansowe" - wskazali radni, tłumacząc potrzebę wsparcia gminy przez samorząd województwa.

W kwietniu samorząd Prudnika podpisał porozumienie z inwestorem, który zobowiązał się, że na przełomie września i października tego roku rozpocznie działalność gospodarczą w mieście, a gmina Prudnik umożliwi mu właściwe korzystanie z obiektu. W tym celu konieczna jest modernizacja dróg dojazdowych i placów manewrowych w obrębie hal, gdzie ulokowana będzie produkcja uszczelek i innych komponentów dla motoryzacji.

Chodzi o modernizację 250 m drogi oraz placów manewrowych o powierzchni 500 m kw. Trzeba tam położyć asfalt oraz przebudować kanalizację deszczową drogi i placu. Właśnie na te cele trafi 300 tys. zł od samorządu woj. opolskiego - radni jednogłośnie zdecydowali we wtorek o wsparciu przedsięwzięcia. Wcześniej gmina przeprowadziła już m.in. prace związane z remontem dachu i posadzek oraz instalacji w halach.

Zakład w Prudniku będzie pierwszą fabryką Henniges Automotive Holdings w Polsce. Główna siedziba koncernu znajduje się w Michigan w USA. Polska inwestycja jest częścią globalnego rozwoju marki. Prudnik leży ok. 150 kilometrów na północ od należącej do koncernu fabryki w czeskich Hranicach; inwestorowi zależało, by oba zakłady były położone możliwie blisko siebie.

Henniges to kolejny inwestor branży motoryzacyjnej, który wybrał Opolszczyznę. Wśród tych, którzy mają już zakłady w tym regionie, są m.in. Mubea czy Tru-Flex w Ujeździe, Global Steering Systems Europe i Polaris w Opolu czy Donaldson oraz Johnson Controls w Skarbimierzu. W lipcu budowę w Ujeździe zakładu za 100 mln euro rozpoczęła firma IFA Rotorion.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.