Sam tytuł inżyniera już nie wystarcza. Potrzebna specjalizacja

Na rynku pracy w branży inżynieryjnej od pewnego czasu obserwowany jest trend w kierunku większej specjalizacji w obrębie sprawowanych stanowisk. Zmienia się też sposób, w jaki inżynierowie poszukują pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sam tytuł inżyniera już nie wystarcza. Potrzebna specjalizacja

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

11 sie 2014 13:52


Rozwój rynku w Polsce i panująca na nim konkurencyjność powodują, że coraz więcej międzynarodowych firm lokujących swoją działalność w naszym kraju, szukając pracownika, poszukuje specjalistów w swojej dziedzinie. Zależy im na pozyskaniu ekspertów, którzy pomogą im zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa. Dotyczy to również branży inżynieryjnej.

Czytaj też: Polski inżynier ceniony u sąsiadów

– Inżynierowie przestają patrzeć na rozwój własnej kariery tylko przez pryzmat awansów, coraz częściej dążąc do rozwoju w kierunku danej specjalizacji – komentuje Kamila Idzik-Kielnar, konsultant w firmie doradztwa personalnego Experis, zajmującej się rekrutacją na stanowiska specjalistyczne oraz wyższe.

Czytaj też: 75 proc. polskich inżynierów jest gotowych na relokację

Wśród pracodawców z tej branży wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z kilkuletnim doświadczeniem, m.in. na stanowiskach konstruktorów, inżynierów procesów czy też kupców strategicznych grup produktowych, jak np. elektronika, tworzywa sztuczne, stal.

- Inżynierowie zdają sobie sprawę, że dla pracodawców ważne jest nie tylko ich doświadczenie, ale również podnoszenie swoich kwalifikacji. Inwestują więc w dalszy rozwój, zdobywając nowe umiejętności i certyfikaty, jak np. SixSigma, EWE/IWE, czy Apics. Znajomość języków obcych też się liczy, zwłaszcza jeśli jest to połączenie angielskiego i niemieckiego – wyjaśnia Idzik-Kielnar..

Stawki wynagrodzeń na inżynieryjnych stanowiskach specjalistycznych są różne, a ich wysokość zależy od rodzaju wykonywanej pracy, zakresu odpowiedzialności oraz branży. Dla przykładu, wynagrodzenie inżyniera tłoczników czy też konstruktora systemów aluminiowych może wynieść około 5 tys. zł brutto, inżyniera sprzedaży 6 tys. zł, inżyniera procesu 8 tys. zł brutto, a inżyniera ds. lakierownia 10 tys. zł brutto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.