wnp.pl

Ruszają zwolnienia w Grupie Ciech

0 0
Ruszają zwolnienia w Grupie Ciech

Od 1 września ruszyły zwolnienia grupowe w kluczowej spółce Grupy Ciech - Soda Polska Ciech. Do 31 maja przyszłego roku firma chce zwolnić do 155 pracowników.

- Przyczyną planowanego zwolnienia grupowego jest potrzeba wprowadzenia zmian organizacyjnych związanych z przeprowadzoną w spółce zależnej, modernizacją i automatyzacją prowadzącą do podniesienia efektywności produkcji, w tym do zmiany organizacji pracy (polegającej na zmianie systemu czasu pracy, połączeniu funkcji i zadań pracowniczych, przeniesieniu pracowników w poszczególnych jednostkach organizacyjnych spółki zależnej) w celu optymalizacji czasu pracy i zwiększenia efektywności oraz w konsekwencji oczekiwaną przez spółkę zależną redukcją kosztów działalności w obszarze kosztów pracy - tyle można przeczytać w dość enigmatycznym komunikacie Ciechu.

Czytaj też: Spółka Kulczyka zwolni 155 pracowników

Ciekawe opinie panują w branży chemicznej. Osoby z nią związane uważają, że może to być ostatni etap zmniejszania zatrudnienia w Ciechu. A warto podkreślić, że przeprowadzane ono jest wyjątkowo ostro. W ciągu dwóch lat z Grupy odeszło grubo ponad tysiąc osób.

Nic więc dziwnego, że rozpoczynające się kolejne redukcje budzą ostry sprzeciw załogi. Pracownicy sodowej części Ciechu mają także pretensje o to, że redukcje odbywają się w tej części Grupy, która odpowiada za gros zysków spółki. Czy związkowcy rozpoczną jakąś formę protestu? Nie wiadomo. Być może będą chcieli się dogadać z właścicielem. A tym od niedawna jest Jan Kulczyk.

Co ciekawe część obserwatorów uważa, że możliwy jest casus innej spółki z Grupy Ciech - Organika-Sarzyna.

W czerwcu Ciech rozpoczął tam procedurę zwolnień grupowych. Przewidywano redukcję zatrudnienia o 90 osób. Ostatecznie do zwolnień nie doszło. Zarząd spółki zawarł porozumienie we wszystkich spornych kwestiach z funkcjonującymi w ramach spółki związkami zawodowymi.

Kompromis polegał na wycofaniu się z planowanych zwolnień grupowych, które zostały zastąpione przez program dobrowolnych odejść. Zarazem związki zawodowe wycofały się ze sporów zbiorowych i zrezygnowały z dalszych roszczeń płacowych.

Czytaj też: Wielkie cięcia w wielkich firmach

Czy teraz możliwa jest powtórka? Czas pokaże. Choć w Sarzynie do kompromisu doszło zanim minął termin rozpoczęcia zwolnień. Niewątpliwie dla Ciechu najważniejszy jest spokój w sodowym biznesie. To bowiem obecnie najważniejszy segment w niegdysiejszej największej polskiej spółce chemicznej.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.