Rozmowy w sprawie realizacji porozumienia wypracowanego po górniczych protestach

Kolejne spotkanie nt. realizacji porozumienia wypracowanego po styczniowych protestach w górnictwie rozpoczęło się w poniedziałek (18 maja) w Katowicach. Uczestniczą w nim m.in. wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk, władze górniczych spółek i związkowcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rozmowy w sprawie realizacji porozumienia wypracowanego po górniczych protestach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

18 maj 2015 13:42


Na zamknięte spotkanie przybyli m.in. prezes Kompanii Węglowej Krzysztof Sędzikowski i prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Zygmunt Łukaszczyk. Stronę związkową reprezentują m.in. szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik, przewodniczący Kadry Dariusz Trzcionka i przewodniczący Sierpnia 80 Bogusław Ziętek.

Nieracjonalne decyzje dotyczące pracowników

Jak powiedział wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski, spotkanie odbywa się w dobrym momencie - wobec problemów organizacyjnych związanych m.in. ze zmianą właściciela części kopalń. "Już widać pierwszy chaos organizacyjny, pierwsze rzeczy trzeba będzie prostować" - powiedział związkowiec.

"To wiąże się z przejściami ludźmi - niektórzy przechodzą i tak naprawdę nie wiedzą, gdzie pracują. Zapadają niekoniecznie racjonalne decyzje dotyczące pracowników. To wszystko trzeba ułożyć. Spotkanie jest w dobrym momencie - jeszcze się nie pali, ale powstają punkty zapalne i można to w zarodku ugasić" - ocenił Czerkawski.

Zastrzegł, że te kwestie to bieżące sprawy techniczne. "Prócz tego są rzeczy strategiczne - czy są te środki na osłony socjalne czy ich nie ma, czy są w ogóle środki na restrukturyzację kopalń, co z notyfikacją pomocy publicznej przez Komisję Europejską, czy jest niebezpieczeństwo blokady tych środków. I oczywiście czy są potencjalni inwestorzy (dla tzw. Nowej KW - red.)" - wymienił związkowiec.

Briefing pełnomocnika rządu ds. górnictwa Wojciecha Kowalczyka zapowiedziano wstępnie na godzinę 14.

Pierwsza wersja przygotowanego przede wszystkim wobec problemów Kompanii Węglowej rządowego programu dla górnictwa z końca grudnia ub. roku wywołała gwałtowny sprzeciw i protesty związkowców. Zgodnie z nią, zlikwidowane w Spółce Restrukturyzacji Kopalń miały zostać kopalnie, generujące 80 proc. strat spółki, w sumie 1,9 mld zł w ciągu ostatnich czterech lat.

Kompania Węglowa sfinalizowała proces sprzedaży kopalń

W rezultacie rozmów z udziałem premier Ewy Kopacz w styczniu podpisano porozumienie, w którym stwierdzono, że do likwidacji kopalń KW nie dojdzie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.