Roszady pracownicze w Kompanii Węglowej

0 0
Roszady pracownicze w Kompanii Węglowej

Na początku października pierwsza grupa pracowników kopalni Brzeszcze trafi do pracy w innej kopalni. Wcześniej rozpoczęło się przenoszenie części załogi kopalni Piekary. Tym samym Kompania Węglowa zaczęła realizację programu naprawczego dla obu zakładów.

O rozpoczynającej się za około trzy tygodnie alokacji części pracowników kopalni Brzeszcze w małopolskich Brzeszczach do innych zakładów poinformował we wtorek wiceprezes Kompanii Marek Uszko. Zapowiedział, że pierwsza grupa przenoszonych pracowników trafi do kopalni Piast w Bieruniu. Będzie to prawdopodobnie ponad sto osób, choć dokładna liczba nie jest jeszcze znana.

Kolejni przenoszeni górnicy z Brzeszcz będą pracować - oprócz Piasta - m.in. w kopalni Ziemowit w Lędzinach, a także w innych okolicznych kopalniach Kompanii.

W sierpniu podobna operacja rozpoczęła się w kopalni Piekary. Pierwszych stu pracowników przeszło do kopalni Bobrek-Centrum w Bytomiu. We wrześniu pracę w innych zakładach Kompanii rozpoczęło kolejnych 120 pracowników, z czego do oddziałów wydobywczych kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej przeszło 98 górników, a pracę w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla w kopalni Bobrek-Centrum otrzymały 22 osoby. Alokacja pracowników jest dobrowolna.

W październiku kolejnych 87 pracowników z Piekar ma przejść do kopalń Pokój w Rudzie Śląskiej i Bobrek-Centrum w Bytomiu.

W maju tego roku przedstawiciele Kompanii zapowiedzieli wdrożenie programów naprawczych dla dwóch nierentownych kopalń: Piekary i Brzeszcze. Częścią tych działań jest właśnie alokacja, czyli przeniesienie części załogi do innych kopalń.

Działania zarządu Kompanii w tym zakresie nie znalazły akceptacji działających w firmie związków zawodowych. Według związkowców, restrukturyzacja polegająca na alokacji i ograniczaniu wydobycia nie gwarantuje bezpiecznego funkcjonowania kopalń w przyszłości. Ich zdaniem zamieszanie towarzyszące przenoszeniu ludzi do innych zakładów może też skutkować pogorszeniem poziomu bezpieczeństwa pracy.

Kopalnie Piekary i Brzeszcze to dwie spośród 15 kopalń Kompanii. Ich przychody nie pokrywają kosztów, stąd rosnące straty. Program naprawczy ma zmniejszyć koszty, czyli m.in. dostosować wielkość zatrudnienia i wydobycia do poziomu zapewniającego rentowną pracę.

Przedstawiciele Kompanii zaznaczają, że restrukturyzacja nie oznacza ani likwidacji kopalń, ani zwolnień pracowników, a jedynie możliwość ich przejścia do innych kopalń. W maju prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska ogłosiła, że firma nie zamierza likwidować kopalń; ma zamykać jedynie te, gdzie skończył się węgiel.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.