Robot w pracy. W Polsce to jeszcze nie standard

0 0
Robot w pracy. W Polsce to jeszcze nie standard
Polska wciąż należy do najmniej zrobotyzowanych krajów. /fot. PTWP

Jak wynika z raportu "Wpływ robotyzacji na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw", choć liczba robotów zainstalowanych w polskich zakładach przemysłowych od kilku lat systematycznie wzrasta, Polska wciąż należy do krajów najmniej zrobotyzowanych w Europie.

Liczba robotów zainstalowanych w polskich zakładach przemysłowych systematycznie rośnie. W latach 2006-2013 wzrosła ona dwuipółkrotnie, a największy wzrost odnotowano w 2011 r., kiedy to liczba robotów w polskich przedsiębiorstwach zwiększyła się o 1108 sztuk. W 2013 r. w Polsce było 7751 robotów przemysłowych.

- Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na roboty przemysłowe w Polsce wzrasta również liczba firm, które wykorzystują te roboty w procesie produkcyjnym. W 2006 r. roboty posiadało 419 przedsiębiorstw, a w 2013 r. takich firm było już 888. W samym roku 2013 liczba firm korzystających z robotów przemysłowych wzrosła o 37 jednostek - podano w raporcie.

Robotów wciąż mało

Eksperci podkreślają, że pomimo systematycznego wzrostu robotyzacji przemysłu, Polska pozostaje w grupie najmniej zrobotyzowanych państw. Dla porównania w "najgęściej" zrobotyzowanym kraju - Korei Południowej - na 10 tys. pracowników zatrudnionych w przemyśle przypada 437 robotów, podczas gdy w Polsce było to 19 robotów.

U naszych zachodnich sąsiadów wskaźnik wynosi 282 robotów na 10 tys. pracowników. - W porównaniu z resztą Europy gospodarka niemiecka przyjmuje pozycję dominującą jeśli chodzi o gęstość robotyzacji. Kolejne dwie gospodarki - szwedzka i belgijska - przyjmują wartości wskaźnika o ponad 100 punktów mniejsze niż Niemcy, odpowiednio 174 i 169. Pokazuje to duży dystans rozwojowy, jaki dzieli pozostałe przemysły europejskie od przemysłu niemieckiego - głosi raport.

Bez robota ani rusz

W raporcie wskazano na obszary produkcji przemysłowej, gdzie robotyzacja jest koniecznością. To na przykład przemysł motoryzacyjny, gdzie presja konkurencji powoduje stały wzrost zapotrzebowania na nowe roboty wykorzystywane w produkcji.

- Podobnej tendencji należy również oczekiwać w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, produkcji metalowych wyrobów gotowych oraz produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych. Przedsiębiorstwa z tych sektorów, które nie zdecydują się na wykorzystywanie robotów, będą musiały się liczyć z ryzykiem spadku sprzedaży i utratą udziałów w rynku - podano w raporcie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.