Ratowanie kopalń KW niewykonalne?

Rozszerzający się protest spowodował, że rząd wycofał się z zamysłu likwidacji kopalń Kompanii Węglowej. Mają one zostać zrestrukturyzowane i dalej funkcjonować. Ale czy rzeczywiście tak się stanie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ratowanie kopalń KW niewykonalne?

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

26 sty 2015 9:03


Może się to okazać niewykonalne. Od początku, po podpisaniu porozumienia rządu ze związkami zawodowymi, w branży górniczej zaczęły się pojawiać pytania, jak na ten program zareaguje Unia Europejska dopuszczająca pomoc publiczną tylko na likwidację kopalń.

Decyzją Rady UE nr 787 z 2010 roku można wesprzeć pomocą publiczną jedynie te kopalnie, które zostaną przeznaczone do likwidacji.

A więc warunkiem przyznania pomocy publicznej dla górnictwa jest likwidacja kopalń, w terminie - do końca roku 2018.

Rządowy program naprawy Kompanii Węglowej nie został notyfikowany w UE. Czy zatem okaże się, ze ustalenia rządu z górniczymi związkami w porozumieniu z 17 stycznia na nic się zdadzą i kopalnie będą zlikwidowane? Wielu przedstawicieli branży górniczej i nie tylko jej obawia się, że tak może się stać.

Pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk ma się udać 27 stycznia do Brukseli, by rozmawiać tam o pomocy dla polskich kopalń.

Politycy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zdają sobie sprawę, że wiadomość o konieczności likwidacji kopalń spowodowałaby protesty w górnictwie, a niewykluczone, że również w innych branżach.

- Może być więc tak, że kwestia notyfikacji tego programu górniczego będzie odwlekana, żeby jakoś dotrwać do wyborów - mówi portalowi wnp.pl przedstawiciel firmy kooperującej z górnictwem. - A potem, jeżeli Komisja Europejska będzie nieugięta, można się spodziewać narracji, że to bezduszna unijna machina nakazała likwidację kopalń, bo przecież rząd chciał dobrze.

Może rząd liczy na to, że jednak zdoła wynegocjować w Brukseli pomoc dla kopalń. Niektórzy wskazują, że w UE, w której hegemonem są Niemcy, można swoje wyrwać, ale trzeba konsekwencji i nieugiętej realizacji własnej polityki. Może się więc jednak okazać, że przedstawiciele rządu usłyszą, że pomoc tak, ale tylko w przypadku zakładów, które mają zostać zlikwidowane.

Pewne jest to, że niebawem obecna Kompania Węglowa odejdzie w zapomnienie.

Cały artykuł czytaj na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

endriu 2015-01-27 08:23:06

Ciekawe czy nowa kampania przejmie zobowiązania starej KW np.akcje?????