Rada Pracowników KW negatywnie oceniła program restrukturyzacyjny spółki

Rada Pracowników Kompanii Węglowej wypunktowała w piśmie do zarządu spółki szereg mankamentów, jakie jej zdaniem zawiera program restrukturyzacji KW.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rada Pracowników KW negatywnie oceniła program restrukturyzacyjny spółki

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

9 wrz 2015 19:30


Oto punkty opracowane przez Radę pracowników i przekazane w piśmie zarządowi KW - pokazujące liczne elementy budzące znaczące wątpliwości przedstawicieli Rady Pracowników KW.

1. Przekształcenia organizacyjno-kapitałowe KW SA są prezentowane na poziomie zawartego porozumienia z 17 stycznia 2015 r. W tym kształcie brak elementarnej wiedzy o planowanych zamierzeniach inwestorskich, zwłaszcza w powiązaniu z ciągle zmieniającym się kalendarium powstania Nowej Kompanii powoduje, że cała operacja wydaje się być wielce "karkołomna", a wręcz niemożliwa.

Tak przedstawiony materiał może sprawiać wrażenie - zaznacza Rada Pracowników - że działania zarządu zmierzają jedynie do pozyskania środków finansowych na bieżące działanie w całkowitym oderwaniu od przyszłego funkcjonowania firmy i o braku koncepcji na poprawę sytuacji największej firmy górniczej w Europie i jej dalszej działalności.

Biorąc pod uwagę bardzo krótki okres czasu, jaki pozostał do realizacji zapisów w/w porozumienia oraz kilkukrotne przekładanie medialnych terminów utworzenia Nowej Kompanii w naszej ocenie zagadnienia te wymagają szerszej prezentacji wraz z przedstawieniem alternatywnych propozycji dalszego postępowania. Wielkim zagrożeniem realizacji tego punktu jest ciągły brak inwestorów. Bez uzyskania zewnętrznego finansowania Porozumienie z 17 stycznia 2015 oraz w konsekwencji Plan restrukturyzacji Kompanii Węglowej zostaną niezrealizowane.

Rada Pracowników ten element Planu ocenia, jako najbardziej newralgiczny i zarazem najmniej przygotowany do wdrożenia.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.