Przyłączenie do PGE może być lekarstwem na problemy KW

- Jeżeli rząd rzeczywiście chce coś zrobić i zaradzić problemom Kompanii Węglowej, to powinno się ją przyłączyć do PGE - mówi Krzysztof Tchórzewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wiceminister gospodarki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przyłączenie do PGE może być lekarstwem na problemy KW

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

17 cze 2014 15:48


Jak się Pan zapatruje na obecną sytuację Kompanii Węglowej?

- Wiadomo, że Kompania jest w bardzo trudnym położeniu. Prezes Kompanii Węglowej Mirosław Taras otwarcie mówi, że spółka ma olbrzymie problemy. Wskazuje przy tym, że zachodzi ryzyko upadłości.

W 2013 roku Kompania odnotowała niemal 700 mln zł straty netto, a w pierwszym kwartale tego roku KW straciła prawie 80 mln zł netto. Prezes Taras wskazuje, że za cztery miesiące br. rzeczywista strata to około 250 mln zł.

Czytaj też:  Taras: istnieje realne zagrożenie ogłoszenia upadłości KW

Prezes Kompanii zachowuje się tak, jakby dopiero analizował to, co dzieje się ze spółką. Jego dotychczasowe wypowiedzi wskazują na to, że jeszcze nie za bardzo wie, co ma robić i w jakim kierunku podążać.

Widać, że gwałtownie szuka on koncepcji. Tyle że jeżeli zdecydował się objąć posadę prezesa Kompanii Węglowej, to powinien wcześniej uzyskać konkretne deklaracje oraz wsparcie od rządu.

A plan, żeby Węglokoks objął udziały w Kompanii za długi?

- To przecież nie rozwiąże problemów Kompanii Węglowej. Pytanie zasadnicze jest takie, co zrobić, żeby podnieść konkurencyjność Kompanii.

Problemem jest między innymi import węgla do Polski ze Wschodu, głównie z Rosji. Wielokrotnie powtarzałem, że Polska powinna była wystąpić do Komisji Europejskiej w celu zablokowania importu węgla z Rosji. Należało to zrobić również w związku z zakazem eksportu naszego mięsa do Rosji. Ale niestety tego nie zrobiono. Rząd w ogóle nie zadziałał, choć powinien.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.