Przyjęto zmodyfikowany program restrukturyzacji w Kompanii Węglowej

0 0
Przyjęto zmodyfikowany program restrukturyzacji w Kompanii Węglowej

Zarząd Kompanii Węglowej przyjął w czwartek program restrukturyzacji spółki, wprowadzając w nim jednak modyfikacje wychodzące naprzeciw niektórym oczekiwaniom strony społecznej. Sprawa ewentualnego zwolnienia 884 osób z administracji będzie jeszcze dyskutowana.

Zarząd - mimo braku porozumienia ze związkami zawodowymi - wycofał się m.in. z niektórych rozwiązań, które skutkowałyby zmniejszeniem wynagrodzeń górników. Zmiany dotyczą też planowanego wydzielania niektórych jednostek organizacyjnych ze struktur KW.

W piątek program zostanie przekazany radzie nadzorczej, która w ostatnim dniu stycznia ma podjąć decyzję w sprawie akceptacji tego dokumentu. Zakłada on m.in. sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice, łączenie ze sobą kopalń (nie dotyczy to jednak - jak zakładano pierwotnie - kopalń Ziemowit i Bolesław Śmiały) oraz obniżenie kosztów działalności. Stopniowo maleć będzie też zatrudnienie i wydobycie węgla.

"Elementy zmieniane w programie nie są na tyle istotne dla wyniku, płynności finansowej i poziomu kosztów, aby nie można było ich wprowadzić, przy jednoczesnym zapewnieniu osiągnięcia celów stawianych w programie" - powiedział w czwartek wiceprezes Kompanii Marek Uszko, koordynujący prace zarządu spółki.

Czytaj też: Zarząd KW szykuje ostateczną wersję programu restrukturyzacji

Niepewna pozostaje skala planowanych zwolnień w administracji, szacowana początkowo przez zarząd na 1020 osób. Obecnie potencjalna redukcja ma dotyczyć 884 osób; zarząd deklaruje jednak dalsze konsultacje w tej sprawie w trybie przepisów o zwolnieniach z przyczyn ekonomicznych, które mogą prowadzić do wypracowania alternatywnych dla zwolnień rozwiązań.

"Konsultacje ze związkami mogą służyć albo uzgodnieniu regulaminu zwolnień pracowników, albo znalezieniu alternatywnego rozwiązania, które pokryje wartość wynagrodzeń 884 pracowników, czyli ok. 86 mln zł rocznie. Wierzę, że alternatywa może się znaleźć" - wyjaśnił wiceprezes KW ds. pracowniczych Piotr Rykala.

W toku trwających półtora miesiąca rozmów ze związkowcami wstępnie ustalono, że nie będzie zwolnień w administracji w zamian za zawieszenie wypłaty 14. pensji dla tej grupy zawodowej na trzy lata oraz pozbawienie administracji posiłków profilaktycznych. Ostatecznie jednak porozumienia nie podpisano z powodu sprzeciwu związku Kadra. Później zarząd jednostronne zdecydował, że od lutego administracja i tak straci prawo do posiłków profilaktycznych. W przyszłości nie będzie też naliczany odpis na fundusz świadczeń socjalnych dla emerytów, co da 23 mln zł oszczędności rocznie.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.