Przekazanie kopalni Krupiński do SRK zmniejszy zatrudnienie w JSW o 1,2-1,3 tys. osób

Planowane na 1 kwietnia tego roku przekazanie kopalni Krupiński w Suszcu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) zmniejszy zatrudnienie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) o ok. 1,2-1,3 tys. osób - szacują przedstawiciele JSW.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przekazanie kopalni Krupiński do SRK zmniejszy zatrudnienie w JSW o 1,2-1,3 tys. osób

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

17 mar 2017 15:15


• Do spółki restrukturyzacyjnej mają przejść pracownicy uprawnieni do skorzystania z osłon socjalnych, głównie urlopów górniczych.

• Pracownicy Krupińskiego niekorzystający z tych świadczeń mają zapewnioną pracę w innych kopalniach JSW - w piątek (17 marca) do innych zakładów przeszła grupa kolejnych 174 osób, a 177 pracowników zakładu przeróbczego zmieni miejsce pracy w najbliższy wtorek.

• Wiceprezes JSW ds. finansowych Robert Ostrowski oszacował, że zmniejszenie zatrudnienia o około tysiąc osób oznacza roczne zmniejszenie kosztów średnio o ok. 100 mln zł.

Według danych przedstawionych w piątek przez zarząd JSW, w końcu ub. roku grupa kapitałowa JSW zatrudniała niespełna 27,4 tys. pracowników, wobec prawie 32,2 tys. osób rok wcześniej. Zmniejszenie zatrudnienia to m.in. efekt przekazania do SRK tzw. ruchu Jas-Mos, z którym do spółki restrukturyzacyjnej w październiku ub. roku przeszło ok. 1,6 tys. osób, a także odejść na emerytury oraz optymalizacji grupy, m.in. sprzedaży części aktywów energetycznych i koksowniczych.

Wiceprezes JSW ds. finansowych Robert Ostrowski oszacował, że zmniejszenie zatrudnienia o około tysiąc osób oznacza roczne zmniejszenie kosztów średnio o ok. 100 mln zł.

W czwartek grupa JSW opublikowała wyniki finansowe za ubiegły rok. W piątek podczas spotkania z inwestorami, analitykami i dziennikarzami zarząd JSW podsumował dotychczasową realizację programu naprawczego grupy, która zamknęła 2016 rok zyskiem netto rzędu 4,4 mln zł, wobec sięgającej prawie 3,3 mld zł straty netto (w dużej mierze wynikała ona wówczas z odpisów aktualizujących wartość majątku) rok wcześniej. Poprawa wyników to efekt m.in. realizacji programu restrukturyzacji oraz obserwowanego od ub. roku wzrostu cen węgla koksowego, w którym specjalizuje się JSW.

Pełniący obowiązki prezesa JSW Daniel Ozon poinformował, że w ub. roku spółka obniżyła jednostkowy gotówkowy koszt produkcji węgla o ponad 18 proc., z 307,10 zł na tonie w 2015 r., do 251,38 zł na tonie w roku 2016. "Chcemy dalej nad tym wskaźnikiem pracować, utrzymując trend" - zapowiedział Ozon. W ubiegłym roku w kopalniach JSW wzrosła także wydajność pracy - na jednego pracownika przypadało 710 ton węgla, wobec 631 ton rok wcześniej. "Ten trend chcemy mocno kontynuować" - zapewnił prezes.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.