wnp.pl

Przedstawiciele biznesu mają pomysł na Śląsk

0 0
Przedstawiciele biznesu mają pomysł na Śląsk
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Stworzenie wspólnego organizmu miejskiego w aglomeracji śląskiej, rozwój specjalnej strefy ekonomicznej, uporządkowanie spraw górnictwa, w tym jego otwarcie na rynek, wsparcie przemysłu energochłonnego - te i inne tematy zgłosili przedstawiciele śląskiego biznesu, których portal wnp.pl zaprosił do dyskusji o przyszłości Śląska.

Jesteśmy w niezwykle ważnym momencie dla przyszłości województwa śląskiego, perspektyw jego rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego. Trwa dyskusja nad celami, założeniami i instrumentarium tzw. Programu dla Śląska, który ma być ofensywną i prorozwojową odpowiedzią na społeczne i ekonomiczne wyzwania związane z koniecznymi przeobrażeniami górnictwa węgla kamiennego w regionie.

Jednym z celów Programu ma być pobudzenie inwestycji i tworzenie alternatywnych miejsc pracy. Tymczasem debata toczy się głównie pomiędzy przedstawicielami rządu oraz środowiskami samorządowymi. W tym kontekście jako zbyt słaby oceniamy głos regionalnego środowiska biznesu.

PTWP - grupa medialna związana ze Śląskiem oraz z ważnymi dla tego regionu branżami polskiej gospodarki - postanowiła wzmocnić ten element publicznej dyskusji. Dziennikarze tytułów Grupy przeprowadzili w lutym br. około 20 rozmów z liczącymi się w regionie przedsiębiorcami różnych branż.

Propozycje przedsiębiorców - dotyczące zarówno funkcjonowania całej polskiej gospodarki, jak i konkretnych kwestii związanych z regionem - obejmują następujące istotne z punktu widzenia biznesu obszary tematyczne:

• rozwój regionalny, tworzenie metropolii na Górnym Śląsku
• restrukturyzacja i inne rozwiązania służące uzdrowieniu górnictwa
• rekultywacja i gospodarcze wykorzystanie terenów zdegradowanych przez przemysł – w szczególności wydobywczy
• regulacje warunkujące funkcjonowanie przemysłu w Polsce
• rozwój infrastruktury komunikacyjnej
• inwestycje w jakość życia - „miękkie” czynniki atrakcyjności inwestycyjnej regionu

Powstały na podstawie rozmów z przedsiębiorcami materiał jest naszym wkładem do dyskusji i - rzecz jasna - nie wyczerpuje możliwych do podjęcia i potrzebnych regionowi działań. Wierzymy jednak, że będzie użyteczny w dalszych pracach nad Programem dla Śląska.

Więcej na wnp.pl

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.