Przed robotami świetlana przyszłość. Przed ludźmi też?

Na całym świecie zostało stworzonych już 8-10 mln miejsc pracy, dzięki zastosowaniu robotów. Ta liczba będzie wzrastać.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przed robotami świetlana przyszłość. Przed ludźmi też?

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

16 kwi 2013 11:50


Z raportu „Positive Impact of Industrial Robots on Employment" opracowanego przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR - International Federation of Robotics) wynika, że dzięki robotom do 2020 r. powstanie nawet 3,5 mln miejsc pracy. Już w latach 2012 do 2016 powstanie od 0,9 do 1,5 mln nowych stanowisk.

Prawdopodobnie zatrudnienie będzie zwiększał przede wszystkim przemysł spożywczy. Branża z jednej strony stara się skracać czas produkcji, z drugiej - musi podnosić jej standardy ze względu na coraz ostrzejsze wymagania sanitarno-higieniczne.

Możliwości zwiększania zatrudnienia wraz z postępującą robotyzacją mają też inne sektory produkcji i sprzedaży. To między innymi przemysł elektroniczny i energetyka odnawialna zwiększająca skalę produkcji ekologicznych systemów wytwarzania energii zasilanych energią wiatru i słońca.
Od 2017 do 2020 roku powinno pojawić się od miliona do dwóch milionów miejsc pracy w tym sektorze.

Zwiększaniu skali robotyzacji sprzyja tworzenie wciąż nowych technologii, a w efekcie nowych produktów - obok elektroniki także w telekomunikacji. Wzrośnie zapotrzebowanie nie tylko na roboty przemysłowe, ale także usługowe. Robotyka coraz częściej jest wykorzystywana także w małych i średnich przedsiębiorstwach. Dodatkowym, choć nie tak znaczącym wzrostem zatrudnienia wykażą się w tej dekadzie sami producenci robotów. Według IFR ten sektor zwiększy zatrudnienie o ok. 15 proc., czyli o 45 tysięcy pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.