Produkcja w Japonii hamuje, ale bezrobocie spada

0 0
Produkcja w Japonii hamuje, ale bezrobocie spada

Produkcja przemysłowa w Japonii spadła w czerwcu najmocniej od ponad dwóch lat, ale pozytywne dane z rynku pracy dają nadzieję, że prowzrostowa polityka premiera Shinzo Abe przynosi efekty, jednak na trwałe ożywienie trzeba poczekać.

Według agencji Reuters pierwszy spadek produkcji przemysłowej od pięciu miesięcy wynika w dużej mierze z tego, że producenci próbują uniknąć nagromadzenia zapasów.

Mimo słabszych danych o wytwórczości w Japonii nastroje na rynkach były pozytywne. Według danych Ministerstwa Gospodarki produkcja przemysłowa w kraju kwitnącej wiśni w czerwcu 2013 r. spadła mdm o 3,3 proc. Eksperci spodziewali się spadku produkcji mdm o 1,5 proc.

To pierwszy miesiąc spadku produkcji mdm po czterech miesiącach wzrostu. Był to najmocniejszy spadek od marca 2011 r., gdy ogromne trzęsienie ziemi i tsunami spowodowały wiele zniszczeń w tym katastrofę w elektrowni jądrowej w Fukushimie.

Analitycy ocenili, że japońskie dane były mocno rozczarowujące. Stopa bezrobocia co prawda spadła z 4,1 do 3,9 proc., ale rozczarowały wydatki gospodarstw domowych, rosnąc nie o 1,2 proc., jak oczekiwano, a zmniejszając się o 0,4 proc.

Dobrym prognostykiem może być jednak fakt, że stopa bezrobocia i dostępność ofert pracy są na najlepszych poziomach od 2008 r. W zeszłym miesiącu miejsca pracy były dostępne dla więcej niż 9 na 10 osób, które jej szukały. To największy popyt na pracowników w ciągu pięciu lat.

Agencja podkreśla, że dane za pierwsze półrocze będą wskaźnikiem dla premiera Japonii, który stara się znaleźć równowagę między stymulacją gospodarki a koniecznością konsolidacji fiskalnej. Japonia ma najwyższą na świecie relację zadłużenia do PKB, która wynosi ponad 200 proc.

Rząd w Tokio rozważa podniesienie podatku od sprzedaży towarów i usług. Decyzja w tej sprawie ma zapaść jesienią, ale już pojawiają się sygnały, że premier Shinzo Abe może się wycofać z tego planu w obawie przed niekorzystnym wpływem wyższych podatków na ożywienie.

Wzrost gospodarczy Japonii w pierwszym kwartale wyniósł w ujęciu rocznym 4,1 proc. i był największy wśród dużych gospodarek rozwiniętych.

Premier Japonii, który objął stery władzy w grudniu rozpoczął oparty na trzech filarach program ożywienia gospodarczego. Obejmuje on m.in. pakiet stymulacyjny o wartości 105 mld dol., a także nową politykę banku centralnego, która zakłada wpompowywanie do gospodarki miliardów jenów tak, by w ciągu dwóch lat osiągać inflację na poziomie 2 proc.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.