Prezydent odznaczył górników z okazji ich święta

0 0
Prezydent odznaczył górników z okazji ich święta

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył we wtorek, w przeddzień Barbórki, odznaczenia 30 górnikom, w tym ratownikom górniczym. Prezydent dziękował górnikom za "trud i efekty ich pracy, cechy charakteru, które widać najlepiej, gdy trzeba prowadzić trudną akcję ratowniczą".

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Komorowski podziękował szczególnie wszystkim ratownikom górniczym, których praca i służba jest za każdym razem "sygnałem dla całej Polski, że praca górnika to także niebezpieczeństwo, wyrzeczenia i ogromne ryzyko - nie tylko dla jego samego, ale także bliskich". Prezydent serdecznie pozdrowił górników w całej Polsce oraz rodziny górnicze.

Jak podkreślił, Śląsk "zawsze będzie się kojarzył z najtrudniejszą, najbardziej ryzykowną i zakorzenioną w tradycjach pracą". "Dziękuję za to, że możemy dzisiaj w Warszawie pokazać, że jest tego Śląska trochę więcej, że Śląsk jest ważny nie tylko dla Śląska, ale i dla całej Polski" - mówił prezydent.

Jak dodał, górnicy wydobywają "różne skarby ziemi". "Ale są takie skarby, które drzemią nie tyle w głębi śląskiej ziemi, ale w ludziach ze Śląska, w charakterach, w postawach" - zauważył. "Chciałbym te skarby wydobyć i pokazać całej Polsce" - dodał. Prezydent zaznaczył, że specyfiką Śląska jest m.in. szczególny stosunek do pracy, "do poczucia odpowiedzialności za drugiego, szczególny stosunek do tradycji, wiary, języka (...) do rodziny".

"Chciałbym bardzo, aby te cechy - pracowitość, pragmatyzm, praktyczne podejście do życia - wydobyć i pokazać całej Polsce w jak najlepszym świetle, by to wszystko razem było punktem odniesienia dla Polski, która chce i musi się modernizować, musi się zmieniać" - mówił Komorowski.

Jeśli Polska chce się zmieniać - podkreślił prezydent - "powinna się zmieniać z poszanowaniem dla tradycji, więzów rodzinnych, społecznych i kulturowych, tak jak na Śląsku to jest od zawsze".

Prezydent wyraził życzenie, by Śląsk był regularnie obecny "w Warszawie, by cała Polska mogła widzieć ten Śląsk z jego dorobkiem, z jego problemami".

"Dawniej mówiło się o potrzebie umacniania polskości na Śląsku. Dzisiaj, po latach trudnych przeobrażeń, trudnych doświadczeń historycznych, całej Polsce jest potrzebne umacnianie śląskości, w naszych charakterach, podstawach, zachowaniach, w życiu codziennym" - ocenił Komorowski.

Jeden z odznaczanych Mirosław Laskowski z kopalni Rudna w Polkowicach podkreślił, że górnictwo to praca zespołowa. "Ten zawód daje satysfakcję, bo codziennie jest coś innego i nie można się nudzić" - dodał.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.