Pracownicy zakładu recyklingu akumulatorów w Korszach pracowali w szkodliwych warunkach?

0 0

Prokuratura Rejonowa w Kętrzynie (Warmińsko-Mazurskie) wszczęła śledztwo w sprawie zakładu recyklingu akumulatorów w Korszach. Śledczy badają, czy zakład nie naraził pracowników na pracę w szkodliwych warunkach spowodowanych wysokim poziomem ołowiu.

Zastępca prokuratora rejonowego w Kętrzynie Jolanta Rzepko poinformowała w czwartek, że śledztwo prowadzone jest w sprawie narażenia pracowników na bezpośrednie narażenie utraty życia lub spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu z uwagi na wysoki poziom ołowiu. Śledztwo zostało wszczęte po tym, jak zawiadomienie złożyła inspekcja sanitarna. "Decyzja o rozszerzeniu śledztwa zostanie podjęta po dalszych czynnościach prokuratora" - dodała.

Niewykluczone, że śledztwo zostanie przejęte przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie.

Sprawa dotyczy spółki ZAP Sznajder Baterrien w Korszach, w której sanepid wstrzymał na początku stycznia pracę, gdyż wyniki badań u kilkunastu mieszkańców wykazały przekroczone normy ołowiu. Samorządowcy zdecydowali w grudniu ub. roku, że sfinansują u 760 mieszkańców przeprowadzenie badania krwi na obecność ołowiu.

Jak poinformował w czwartek burmistrz Korsz Ryszard Ostrowski do urzędu miasta napłynęły do środy wyniki 260 osób. Wskazują one, że 17 mieszkańców, w tym 13 dzieci, ma przekroczone normy zawartości ołowiu. Magistrat czeka na pozostałe wyniki.

Urząd Marszałkowski w Olsztynie prowadzi postępowania w sprawie cofnięcia pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie działalności ZAP Sznajder Batterien S.A.

O cofnięcie pozwolenia zintegrowanego do marszałka warmińsko-mazurskiego zwrócili się radni Korsz, uchwalając na nadzwyczajnej sesji stanowisko w tej sprawie.

Pozwolenie zintegrowane to decyzja administracyjna, która jest formą licencji na prowadzenie działalności przemysłowej, określająca poziom oddziaływania np. instalacji przemysłowej zakładu na środowisko.

PAP nie udało się skontaktować z zarządem firmy prowadzącej zakład w Korszach. Na początku grudnia ub. roku przedstawiciele firmy przekazali samorządowi w Korszach stanowisko wobec pojawiających się informacji o szkodliwej działalności.

Jak podał wówczas zarząd, firma posiada "wszelkie certyfikaty świadczące o spełnieniu najsurowszych norm środowiskowych". Przedstawiciele poinformowali, że zakład w Korszach wielokrotnie w latach 2012-13 był poddawany kontrolom przez Sanepid i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Zarząd firmy ocenił, że "zarzuty wobec ich przedsiębiorstwa kierują osoby, które były wcześniej zwolnione z pracy z uwagi na rażące nieprzestrzeganie przepisów BHP".

Gmina Korsze liczy 11 tys. mieszkańców. Stopa bezrobocia wynosi około 30 proc. Miejscowy zakład recyklingu akumulatorów zatrudnia 40 osób, a współpracowało z nim kolejnych 20 osób.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.