Pracownicy Taboru Szynowego dostaną zaległe pensje. Spółka ogłosiła upadłość

Sąd Rejonowy w Opolu ogłosił w czwartek upadłość likwidacyjną Taboru Szynowego. Zdaniem związków dla załogi oznacza to wypłatę zaległych od listopada pensji. Sąd uchylił też zawarty we wrześniu między spółką a wierzycielami układ dotyczący spłat zadłużenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy Taboru Szynowego dostaną zaległe pensje. Spółka ogłosiła upadłość

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 lut 2014 8:49


Postanowienie ws. upadłości likwidacyjnej zapadło na posiedzeniu niejawnym. Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego opolskiego Sądu Okręgowego podała, że będzie to postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku. W sprawie wyznaczono też sędziego komisarza - została nim sędzia Małgorzata Kątna, oraz syndyka masy upadłościowej - Jerzego Pałysa, dotychczasowego nadzorcę sądowego.

Przewodniczący komisji zakładowej Solidarności w Taborze Marek Stelmach stwierdził, że informacja o likwidacji to świetna wiadomość, bo oznacza przede wszystkim wypłatę zaległych pensji dla załogi z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Pracownicy Taboru nie dostawali pensji od końca listopada. Kilkakrotnie w związku z tym urządzali pikiety pod budynkiem zakładu. Ostatnia odbyła się 20 lutego. Załoga paliła wtedy opony, a nowych właścicieli spółki, którzy kupili w styczniu większościowy pakiet akcji Taboru, przywitała gwizdami i okrzykami "złodzieje i oszuści". Dyrektor zarządzający Taboru Zenon Sroczyński obiecywał wtedy, że do 24 lutego władze przeleją pensje na konta pracowników. Przelewy jednak nie zostały zrealizowane.

Z władzami spółki nie udało się skontaktować.

Wiceprzewodniczący opolskiej Solidarności w regionie Grzegorz Adamczyk wyjaśnił, że zgodnie z przepisami wyznaczony przez sąd syndyk w ciągu trzech dni od ogłoszenia likwidacji zakładu może sporządzić wniosek o wypłatę zaległych pensji do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, wyliczonych na podstawie dokumentacji przygotowanej przez dział kadr firmy. "Te dokumenty powinny być już w dyspozycji syndyka, bo wcześniej był wydany nakaz płatniczy przez Państwową Inspekcję Pracy i zostało to ujęte w sprawozdaniu dostarczonym dla sądu" - dodał Adamczyk. Jego zdaniem zaległe pensje powinny być wypłacone dość szybko, być może jeszcze w przyszłym tygodniu.

Zatrudniający ok. 350 osób Tabor Szynowy Opole S.A. działa w branży kolejowej od ponad stu lat. Od 25 stycznia spółka ma nowego właściciela, który deklarował chęć ratowania zakładu. Firma od dłuższego czasu jest w złej sytuacji finansowej. Jej poprzednie władze w marcu ub.r. złożyły wniosek o tzw. upadłość układową. We wrześniu zawarty został układ między spółką a wierzycielami. Gdy Tabor nie wywiązywał się z zawartych w nim zobowiązań, urząd skarbowy złożył w grudniu do sądu wniosek o upadłość likwidacyjną.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.