Pracownicy Taboru Szynowego dostaną zaległe pensje. Spółka ogłosiła upadłość

0 0
Pracownicy Taboru Szynowego dostaną zaległe pensje. Spółka ogłosiła upadłość

Sąd Rejonowy w Opolu ogłosił w czwartek upadłość likwidacyjną Taboru Szynowego. Zdaniem związków dla załogi oznacza to wypłatę zaległych od listopada pensji. Sąd uchylił też zawarty we wrześniu między spółką a wierzycielami układ dotyczący spłat zadłużenia.

Postanowienie ws. upadłości likwidacyjnej zapadło na posiedzeniu niejawnym. Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego opolskiego Sądu Okręgowego podała, że będzie to postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku. W sprawie wyznaczono też sędziego komisarza - została nim sędzia Małgorzata Kątna, oraz syndyka masy upadłościowej - Jerzego Pałysa, dotychczasowego nadzorcę sądowego.

Przewodniczący komisji zakładowej Solidarności w Taborze Marek Stelmach stwierdził, że informacja o likwidacji to świetna wiadomość, bo oznacza przede wszystkim wypłatę zaległych pensji dla załogi z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Pracownicy Taboru nie dostawali pensji od końca listopada. Kilkakrotnie w związku z tym urządzali pikiety pod budynkiem zakładu. Ostatnia odbyła się 20 lutego. Załoga paliła wtedy opony, a nowych właścicieli spółki, którzy kupili w styczniu większościowy pakiet akcji Taboru, przywitała gwizdami i okrzykami "złodzieje i oszuści". Dyrektor zarządzający Taboru Zenon Sroczyński obiecywał wtedy, że do 24 lutego władze przeleją pensje na konta pracowników. Przelewy jednak nie zostały zrealizowane.

Z władzami spółki nie udało się skontaktować.

Wiceprzewodniczący opolskiej Solidarności w regionie Grzegorz Adamczyk wyjaśnił, że zgodnie z przepisami wyznaczony przez sąd syndyk w ciągu trzech dni od ogłoszenia likwidacji zakładu może sporządzić wniosek o wypłatę zaległych pensji do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, wyliczonych na podstawie dokumentacji przygotowanej przez dział kadr firmy. "Te dokumenty powinny być już w dyspozycji syndyka, bo wcześniej był wydany nakaz płatniczy przez Państwową Inspekcję Pracy i zostało to ujęte w sprawozdaniu dostarczonym dla sądu" - dodał Adamczyk. Jego zdaniem zaległe pensje powinny być wypłacone dość szybko, być może jeszcze w przyszłym tygodniu.

Zatrudniający ok. 350 osób Tabor Szynowy Opole S.A. działa w branży kolejowej od ponad stu lat. Od 25 stycznia spółka ma nowego właściciela, który deklarował chęć ratowania zakładu. Firma od dłuższego czasu jest w złej sytuacji finansowej. Jej poprzednie władze w marcu ub.r. złożyły wniosek o tzw. upadłość układową. We wrześniu zawarty został układ między spółką a wierzycielami. Gdy Tabor nie wywiązywał się z zawartych w nim zobowiązań, urząd skarbowy złożył w grudniu do sądu wniosek o upadłość likwidacyjną.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.