Praca w strefie: W KSSE powstanie nawet 1,5 tys. nowych miejsc pracy

0 0
Praca w strefie: W KSSE powstanie nawet 1,5 tys. nowych miejsc pracy
Ogółem firmy działające w KSSE dają pracę ponad 56 tys. osób. (fot. KSSE)

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ma ambitne plany na ten rok. Chce udzielić 25 zezwoleń na inwestycje, których wartość przekracza miliard złotych. W ich efekcie może powstać nawet 1,5 tys. nowych miejsc pracy.

W styczniu i lutym KSSE udzieliła już dwóch zezwoleń na prowadzenie działalności, a na przełomie lutego i marca rozstrzygnięte zostanie postępowanie dla kolejnych trzech przedsiębiorstw. Łącznie pięć nowych projektów inwestycyjnych, w tym dwa polskie, pozwolą na utworzenie ponad 70 nowych  miejsc pracy i przyniesie inwestycje przekraczające 140 mln złotych. KSSE prowadzi też rozmowy z sześcioma kolejnymi inwestorami.

– Faktem, szczególnie wartym podkreślenia jest utrzymanie się zeszłorocznego trendu dużego zainteresowania strefą inwestorów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). W 2015 roku blisko 60 proc. nowych projektów stanowiły te realizowane przez firmy małe lub średnie, a z obecnie prowadzonych postępowań możemy sądzić, że ten rok będzie podobny – mówi Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Piotr Wojaczek, prezes KSSE (fot. PTWP)
Piotr Wojaczek, prezes KSSE (fot. PTWP)

Zezwolenie na realizację nowych projektów inwestycyjnych w Katowickiej SSE uzyskały w tym roku Sest Luve Polska i Agrotex. Firmy zadeklarowały inwestycje przekraczające 33 mln zł. Sest Luve Polska – włoski inwestor z branży maszynowej, będzie prowadził działalność na terenach podstrefy gliwickiej KSSE, natomiast Agrotex, polskie przedsiębiorstwo z branży tworzyw sztucznych, na gruntach należących do podstrefy KSSE w Żorach, gdzie znajduje się siedziba inwestora.

Trzy kolejne postępowania o udzielenie zezwolenia, znajdujące się obecnie w trakcie procedowania, zostaną rozstrzygnięte na przełomie lutego i marca. Projekty dotyczą inwestycji w sektorze motoryzacyjnym i budowlanym, a inwestorami są firmy polska, brytyjska i niemiecka.

Wśród sześciu przedsiębiorstw zainteresowanych rozpoczęciem działalności w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, dla których data postępowania jest właśnie ustalana, znajdują się firmy z branż – maszynowej, metalowej, motoryzacyjnej, chemicznej i tworzyw sztucznych, polskie oraz reprezentujące kapitał zagraniczny. Łączna wartość powyższych inwestycji oscyluje wokół 130 mln złotych i pozwoli na stworzenie blisko 200 nowych stanowisk pracy.

W 2015 roku KSSE pozyskała inwestycje o łącznej wartości 1,07 mld złotych, dzięki którym utworzonych zostanie 968 nowych miejsc pracy. Największymi inwestycjami na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w 2015 roku były: NGK Ceramics Polska – 317 mln zł i 70 nowych miejsc pracy, Mubea Automotive Poland – 200 mln zł i 350 nowych miejsc pracy oraz Schoeller Allibert – 87 mln zł, dający zatrudnienie 17 pracownikom.

Ogółem firmy działające w KSSE dają pracę ponad 56 tys. osób.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.