Praca w GM, Gliwice: Ruszyła produkcja nowej Astry. Zatrudnienie poszło w górę

0 0

We wtorek (29 września) gliwicka fabryka Opla rozpoczęła produkcję Astry piątej generacji. Wraz z przygotowaniami do produkcji nowego modelu zakład zwiększył zatrudnienie - z ok. 3 tys. osób w ub. roku, do 3,9 tys.

Praca w GM, Gliwice: Ruszyła produkcja nowej Astry. Zatrudnienie poszło w górę
W Gliwicach ruszyła produkcja Opla Astry piątej generacji. /fot. mat.pras.

Światowa premiera nowej Astry miała miejsce na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym we Frankfurcie. Gliwicki zakład ma być głównym producentem pięciodrzwiowego hatchbacka. Obecny na oficjalnym uruchomieniu produkcji Janusz Piechociński, minister gospodarki, nawiązał do spotkania z przedstawicielami General Motors Polska w grudniu 2012 r., gdy światowy przemysł motoryzacyjny oczekiwał wzrostu.

- Wtedy sobie zaufaliśmy, dokończyliśmy pewien program wsparcia, ale także wysłuchaliśmy siebie uważnie, co chcemy razem ze sobą, tu w Gliwicach zrobić. Dzisiaj stwierdzam, że tych wzajemnych deklaracji i zobowiązań dopełniliśmy - zaznaczył Piechociński. Podkreślił, że nowy model Astry zrobił wielką furorę we Frankfurcie, dodając że kciuki w tej sprawie trzymała cała Polska, nie tylko motoryzacyjna. - Bo tegoroczne ponad 650 tys. nowych samochodów osobowych w Polsce staje się faktem dzięki podwojeniu pracy tu, w Gliwicach - wskazał.

Większa załoga

Dyrektor generalny GMMP Andrzej Korpak mówił, że przygotowania do uruchomienia produkcji nowego modlu Opla w Gliwicach trwały dwa lata i kosztowały łącznie ok. 150 mln euro. Dotychczasowa powierzchnia ok. 145 tys. m kw. pod dachem wzrosła o kolejne ok. 10 proc. Powstały trzy dodatkowe hale, duże inwestycje dotyczyły m.in. tłoczni i automatyzacji spawalni.

Wraz z przygotowaniami do nowego modelu astry gliwicki zakład zwiększył zatrudnienie - z ok. 3 tys. osób w ub. roku, do 3,9 tys. Po blisko dwuletniej przerwie, od 19 stycznia ruszyła trzecia zmiana. Zatrudniono ok. 500 nowych pracowników; Gliwice przejęły też ok. 300 pracowników ze swego oddziału w Tychach (dawna fabryka silników Isuzu), który jest przygotowywany pod kątem nowych projektów.

Jeden z najlepszych zakładów

Firma General Motors Poland rozpoczęła działalność produkcyjną w 1994 r., kiedy uruchomiono w Warszawie montaż astry, a następnie - od 1998 r. - vectry. Warszawska montownia zakończyła działalność w czerwcu 2000 r., kiedy głównym ośrodkiem produkcyjnym General Motors w Polsce stała otwarta dwa lata wcześniej fabryka w Gliwicach. To jeden z najnowocześniejszych zakładów koncernu na świecie. Zajmuje łącznie 74 hektary.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.