Praca dla metalowca: Wysokie stawki, niskie podwyżki

• Według przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych „Metalowcy” Romualda Wojtkowiaka, pracownicy przemysłu metalowego mogą zarabiać i bardzo źle, i bardzo dobrze.
• Specjaliści wchodzący na rynek otrzymują najwyższe wynagrodzenie spośród wszystkich branż, jednak powinni być gotowi na najmniejsze podwyżki przy awansie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca dla metalowca: Wysokie stawki, niskie podwyżki

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

29 mar 2016 16:33


Dzień metalowca wbrew pozorom nie honoruje miłośników ciężkiej muzyki. Ustanowiono go w 1964 roku na wniosek Związku Zawodowego Metalowców uchwałą Rady Ministrów. Obchodzony był w ostatnią niedzielę marca, a tradycja ta jest kontynuowana przez Federację Związków Zawodowych „Metalowcy”. Dziś za dzień metalowca uznawany jest 29 marca. Niestety święto nie upowszechniło się tak jak dzień hutnika czy górnika, którzy często dostają wolne od swoich zakładów.

– Nasza federacja świętuje corocznie, dla nas to ważne wydarzenie – zaznacza jednak przewodniczący federacji zrzeszonej w OPZZ Romuald Wojtkowiak.

Wynagrodzenia pracowników

– W tym kraju w przemyśle metalowym zarabia się i bardzo źle, i bardzo dobrze. Wszystko zależy od zakładu, sytuacji rynkowej, popytu na towar, kapitału, negocjacji ze związkami – mówi.

Według raportu płacowego Advisory Group z 2015 roku średnie miesięczne zarobki brutto specjalisty w branży metalurgicznej wynoszą 5384 zł. W zależności od doświadczenia młodszy specjalista otrzymuje średnio 4409 zł, starszy – 5590 zł, a wiodący – 6986 zł.

Z danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych wynika, że specjaliści metalurgii wchodzący na rynek otrzymają najwyższe wynagrodzenie spośród wszystkich branż, jednak sektor ten charakteryzuje się również najniższymi podwyżkami płac przy awansie w hierarchii (16 proc.).

Biorąc pod uwagę medianę płac kierowników produkcji (7580 zł – ostatnie dane GUS, 2011 r.) w stosunku do zarobków kierowników z innych branż, płace w produkcji lokują się po środku. Większe zarobki odnotowywano np. w branży IT czy konsultingu, niższe w marketingu i obsłudze klienta.

Z kolei według specjalistów Sedlak&Sedlak mediana zarobków w metalurgii wynosi 3,8 tys. zł (dane w 2014 r.)

Struktura zatrudnienia

3/4 przedsiębiorstw działających w tej branży to mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniające do 9 pracowników). Odsetek ten jest jednak wyraźnie niższy, niż w ogólnopolskiej średniej dla wszystkich przedsiębiorstw (ok. 95 proc.).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.