wnp.pl

Praca, Daimler, Jawor, zarobki: Inwestycja dostarczy 3 tys. miejsc pracy?

0 0
Praca, Daimler, Jawor, zarobki: Inwestycja dostarczy 3 tys. miejsc pracy?
Zdaniem Jakuba Farysia, prezesa PZPM, taka inwestycja jak fabryka silników Mercedesa, aktywizuje całą okolicę. (fot. PTWP)

– W sumie w fabryce i jej otoczeniu będzie pracowało może nawet 3 tys. ludzi - ocenia inwestycję Daimlera w Jaworze, Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Przypomnijmy, w Jaworze powstanie pierwsza w Polsce fabryka silników Mercedesa. Koncern Daimler AG postanowił zainwestować w Polsce 500 mln euro. Jak ocenia w rozmowie z wnp.pl Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w sumie w fabryce i jej otoczeniu będzie pracowało może nawet 3 tys. ludzi.

Czytaj też: Start produkcji silników Mercedesa w Polsce w 2019 r.

- Na potrzeby tej inwestycji będzie pracować kolejnych kilka, a nawet kilkadziesiąt fabryk i zakładów branży motoryzacyjnej, które będą dostarczały jakieś elementy silników. To jedna z największych prywatnych branż w Europie wydających pieniądze na badania i rozwój. Mówimy o 40 mld euro. Poza tym ta branża powoduje rozwój kilku kolejnych branż, np. tworzyw sztucznych, lekkich stopów, czy chemii - wyjaśnia Faryś.

W jego ocenie, w wypadku fabryki powodującej w tzw. pierwszym kręgu zatrudnienie ok. 1,5 tys. osób - a o takiej liczbie mówi się w przypadku Daimlera - aktywizuje się cała okolica.

- Pojawienie się fabryki generuje wzrost aktywności w regionie, co jest spowodowane bezpośrednio i pośrednio potrzebami zakładu i jego pracowników. Trzeba np. zapewnić dowóz pracowników. Nowe połączenia dla kilkuset osób to kilkadziesiąt nowych kursów autobusowych, zajęcie dla kierowców, mechaników serwisujących autobusy itd. Więcej pieniędzy u mieszkańców oznacza większe obroty lokalnego handlu i usług - podkreśla.

Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego jest również przekonany, że pracownicy fabryki będą dobrze zarabiać. - Żaden z dużych producentów nie pozwala sobie na to, żeby płacić 1200 zł jak to się czasami czyta w internetowym hejcie. To są bzdury - mówi.

Cały wywiad czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

 • To ile tyle co w uk zarobie to jakie 11 tys złotych!!!, bo za 3tys w Polsce to ja mogę z łóżka lewą nogą!! wstać
 • " Żaden z dużych producentów nie pozwala sobie na to, żeby płacić 1200 zł jak to się czasami czyta w internetowym hejcie."

  Nie rozśmieszajcie mnie,proponuję udać się na Wałbrzyską strefę,gdzie wielu ludzi tak zarabia.
  Zatrudnieni na umowę- zlecenie przez podfirmę, "łoją" ile wlezie żeby zarobić na chleb.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.