Powstanie Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej

0 0

W Jaworze, obok budowanej trasy ekspresowej S3, zostanie powołana Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej.

To jeden z największych obszarów inwestycyjnych w Polsce. Będzie on funkcjonowała jako podstrefa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (LSSE).

Prezes LSSE Rafał Jurkowlaniec podkreślił w poniedziałek (20 lipca) podczas konferencji prasowej, że projekt powołania Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, który jest prowadzony wspólnie z lokalnym samorządem i Ministerstwem Gospodarki, powinien się zakończyć we wrześniu lub październiku.

Strefa będzie miała ponad 460 hektarów inwestycyjnych

"Na terenach przylegających do miasta Jawor powstanie jeden z największych obszarów inwestycyjnych w Polsce. W sumie będzie to ponad 460 hektarów inwestycyjnych, które będą doskonale skomunikowane z siecią drogową" - mówił Jurkowlaniec.

Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej (DSAG) powstaje przy budowanej drodze ekspresowej S3, która połączy porty w Szczecinie i Świnoujściu z granicą z Czechami w Lubawce (Dolnośląskie). Zjazd z nowej trasy będzie prowadził bezpośrednio do terenów DSAG. Stąd trasą S3 będzie można dojechać do autostrady A4. Zdaniem Jurkowlańca powstające w Jaworze tereny inwestycyjne są obecnie jednymi z najatrakcyjniejszych w Polsce.

Burmistrz Jawora Emilian Bera podkreślił, że nowe tereny inwestycyjne położone są również przy linii kolejowej łączącej Legnicę z Jaworzyną Śląską. "Czynne są tam też dwie bocznice kolejowe" - dodał Bera.

Strefy rajem podatkowym

Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik podkreśliła, że strefy ekonomiczne w Polsce "mają być rajami podatkowymi" dla małych i średnich polskich przedsiębiorstw. "Chcemy by one się tutaj rozwijały i nie uciekały z zyskami za granicę(). Jeszcze cztery lata temu strefy były uznawane za mechanizm dla bogatych i zagranicznych przedsiębiorstw, dziś to nie tylko dla nich mechanizm, ale również dla rodzimych firm, które otwierają działalność w halach budowanych przez same strefy" - mówiła wiceminister.

Podkreśliła również, że dziś strefy nie muszą "zabiegać za wszelką cenę o każdą inwestycję". "Nie będziemy płacić każdej ceny za to, by u nas inwestowano. Nie potrzebujemy najprostszych inwestycji, ponieważ wiemy jaką mamy wartość dodaną w postaci naszych wykwalifikowanych pracowników" - dodała Antoniszyn-Klik.

LSSE jest jednym z inicjatorów porozumienia "S3 - Droga Wielkich Możliwości", które podpisano w lutym tego roku. Zakład ono m.in. stworzenie na terenach położonych wzdłuż trasy S3 kompleksowej oferty dla inwestorów. Chodzi np. o budowę dróg dojazdowych do terenów przeznaczonych pod inwestycje. Teraz taki projekt będzie również realizowany przy budowanej trasie S5 łączącej Poznań z Wrocławiem.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.