Port miejski w Elblągu będzie pracował całą dobę?

0 0
Port miejski w Elblągu będzie pracował całą dobę?

- Władze Elbląga chcą, by miejscowy port, który jest miejską spółką, pracował całodobowo - poinformowała rzeczniczka prasowa elbląskiego ratusza Monika Borzdyńska. Dodała, że złożono już w tej sprawie wniosek do Urzędu Morskiego.

Jak tłumaczyła, że całodobowej pracy portu oczekują przedsiębiorcy, korzystający z jego usług. Przyznała, że przeszkodą w spełnieniu tych oczekiwań jest most pontonowy w Nowakowie, który musi być rozpinany na czas przepływania barek po rzece.

"Teraz most jest obsługiwany wyłącznie wtedy, gdy jest jasno, po zmroku nie. Zawnioskowaliśmy do Urzędu Morskiego w Gdyni o to, by można było go rozpinać także nocą" - poinformowała Borzdyńska i dodała, że władze miasta spodziewają się pozytywnej opinii.

"Jeśli port chce pracować całodobowo, to my w tym nie będziemy przeszkadzać, wręcz przeciwnie" - powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Andrzej Królikowski.

Borzdyńska dodała, że władze portu zawnioskowały także do Urzędu Morskiego o pogłębienie toru wodnego do głębokości 3 metrów, co umożliwi na wpływanie do Elbląga większych jednostek.

W środę na konferencji prasowej prezydent Elbląga Jerzy Wilk i dyrektor elbląskiego portu Arkadiusz Zgliński poinformowali, że w ubiegłym roku port wypracował prawie 114 tys. zł zysku.

Podano, że przeładunek towarów w porcie wzrósł o 69 proc. w porównaniu do 2012 roku i wyniósł 285,5 tys. ton.

Głównymi towarami w imporcie był węgiel (55,8 tys. ton) oraz zboże (1 tys. ton), natomiast eksport stanowiły materiały budowlane i cukier.

"Szacujemy, iż wielkość przeładunków w 2014 roku wzrośnie do 400 tys. ton" - powiedział na konferencji Zgliński.

Na konferencji prasowej poinformowano, że na potrzeby portu zarezerwowano tereny inwestycyjne pod rozbudowę terminala, port chce też zbudować obrotnicę i nowe miejsca cumownicze oraz nadbrzeża (te inwestycje mają być finansowane z nowych unijnych funduszy).

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.