Pomoc dla hutników zwalnianych z ISD Huta Częstochowa

Ruszył drugi program wsparcia dla hutników zwalnianych z ISD Huta Częstochowa - informuje Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie. Na aktywizację zawodową hutników PUP będzie mógł przeznaczyć 600 tys. zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pomoc dla hutników zwalnianych z ISD Huta Częstochowa

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 sie 2014 15:45


W ubiegłym roku w programie "Pomoc dla hutników I" pomoc uzyskało blisko 290 osób, w tym roku ma ona trafić do kolejnych 70.

Program "Pomoc dla hutników II", przygotowany przez częstochowski urząd pracy, adresowany jest do hutników zwolnionych w tym roku - z przyczyn niedotyczących pracowników - z ISD Huta Częstochowa oraz osób, które straciły pracę w firmach kooperujących z tą hutą.

Czytaj też: Kolejny etap restrukturyzacji zatrudnienia w ISD Huta Częstochowa

- Od stycznia zarejestrowało się dotąd ok. 130 bezrobotnych hutników, jednak większość z nich to osoby, które ubiegają się o świadczenia przedemerytalne - mówi Barbara Biernacka z Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie.

Kolejny program pomocowy przewiduje dofinansowanie do podjęcia działalności gospodarczej dla 10 osób w wys. do 14 tys. zł oraz pracę w ramach refundowanych stanowisk pracy dla 20 osób (na utworzenie miejsca pracy pracodawca otrzyma dofinansowanie do tej samej kwoty). PUP zapewni również szkolenia dla 25 osób, 15 innych będzie mogło wziąć udział w pracach interwencyjnych.

Biernacka dodała, że w przypadku prac interwencyjnych, PUP pokryje część kosztów wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne przez okres sześciu miesięcy.

600 tys. zł przeznaczonych na wsparcie dla hutników pochodzi z Funduszu Pracy - rezerw ministra pracy i polityki społecznej. Program będzie realizowany do końca tego roku.

Pierwszy program wsparcia skierowany do hutników powstał po tym, jak przedstawiciele ISD Huta Częstochowa zapowiedzieli redukcję zatrudnienia z powodu pogarszającej się sytuacji na rynku stali, a następnie ogłosili program dobrowolnych odejść.

PUP otrzymał wówczas z Funduszu Pracy ok. 4,1 mln zł na aktywizację bezrobotnych. Z pomocy skorzystało blisko 290 hutników, w tym m. in. 180 z nich uczestniczyło w szkoleniach, 37 otrzymało dofinansowanie na podjęcie działalności gospodarczej, a 55 zatrudniono na refundowanych stanowiskach pracy.

W wyniku przeprowadzonej w hucie redukcji zatrudnienia z 3050 osób pozostało, jak poinformował rzecznik grupy ISD Polska, ok. 1450 pracowników. Ukraińska grupa ISD przejęła częstochowską hutę ponad osiem lat temu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.