wnp.pl

Praca w górnictwie: Zatrudnienie mocno w dół. Ile osób wciąż pracuje w branży?

0 0
Praca w górnictwie: Zatrudnienie mocno w dół. Ile osób wciąż pracuje w branży?
Na koniec 2015 roku w polskim górnictwie zatrudnionych było 92 tys. 083 osoby. (Fot. PTWP/Sławomir Borewicz)

• Od roku 2007 zatrudnienie w górnictwie obniżyło się o 27 tys. osób.
• Na początku maja ma wystartować w miejsce Kompanii Węglowej Polska Grupa Górnicza.
• Związki działające w Kompanii chcą, żeby średnie miesięczne wynagrodzenia górników w tym roku nie były niższe od tych z roku 2015.

Na koniec 2015 roku w polskim górnictwie zatrudnionych było 92 tys. 083 osoby. Z tego 70 tys. 400 zatrudnionych było na dole kopalń. Od roku 2007 zatrudnienie w górnictwie obniżyło się o 27 tys. osób.

Polska Grupa Górnicza

Niebawem, bo na początku maja, ma wystartować w miejsce Kompanii Węglowej Polska Grupa Górnicza. Wszyscy na ten moment czekają, bo - jak wiadomo - miała ona powstać już dawno, w trakcie rządów poprzedniej koalicji PO-PSL. Jednak wtedy nic z tego nie wyszło. Zabrakło czynów, poza kolejnymi zapowiedziami i deklaracjami niczego nie przeprowadzono.

W Kompanii Węglowej we wtorek (29 marca) spotkał się zespół roboczy, w którym zasiadają przedstawiciele spółki oraz strony społecznej. Ich zadaniem jest stworzyć materiał przydatny do kolejnych negocjacji na linii zarząd-związki, które odbędą się w najbliższy piątek, 1 kwietnia.

Wynagrodzenia górników

Zespół roboczy zajmuje się m.in. kwestiami płacowymi w KW, w kontekście biznesplanu dla Polskiej Grupy Górniczej, która ma niebawem - z początkiem maja - wystartować.

- Spotkanie robocze z wtorku 29 marca ma być wstępem do dalszych rozmów, które będą prowadzone między zarządem Kompanii a stroną społeczną - mówi portalowi wnp.pl jeden ze związkowców. - Trzeba ustalić określone kwestie, bo czasu zostało już niewiele, zważywszy że Polska Grupa Górnicza ma zacząć działać na początku maja. Na pewno po negocjacjach w piątek 1 kwietnia będą potrzebne kolejne. Natomiast ważne, że jest wola dialogu - zaznacza nasz rozmówca.

Związki działające w Kompanii chcą, żeby średnie miesięczne wynagrodzenia górników w tym roku nie były niższe od tych z roku 2015, z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych świadczeń.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (4)

 • Zatrudnienie w górnictwie czy w górnictwie węgla kamiennego?? Kiedy dziennikarze w końcu zauważą różnicę. W Polsce są 3 kopalnie miedzi zatrudniające prawie 20 tysięcy ludzi i ponad 5 tysięcy (tak, 5000+) kopalni odkrywkowych/kopalenek/kamieniołomów. Więc górników w Polsce jest dużo więcej (170 tys +).
  I to ja muszą "fachowców" upominać.
 • Rzad PiS przynajmniej zajmie sie tym czego nie dopilnowali poprzednicy - uwazam ze powinniśmy mocno przemyslec nasza strategie energetyczna, zwłaszcza ze wiatraki w Polsce sie nie sprawdzą
 • Teraz bedzie taki kierunek ze wezmie sie w obroty te kopalnie ktore maja przed soba perspektywe zatrudnienia i dobrego wydobycia wegla kamiennego - i to powinno juz zrobic PO przez swoje dwie kadencje

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.