Polska Grupa Górnicza: Powstanie projekt nowego układu zbiorowego pracy

0 0
Polska Grupa Górnicza: Powstanie projekt nowego układu zbiorowego pracy
Prezes podkreślił, że system wynagradzania wymaga uproszczenia (Tomasz Rogala, fot. PTWP/Michał Oleksy)

• Zarząd Polskiej Grupy Górniczej (PGG) chce wspólnie ze stroną społeczną stworzyć założenia układu zbiorowego pracy w spółce.
• Na ich podstawie jesienią tego roku powinien powstać pierwszy projekt tego układu, jako materiał do dalszych negocjacji.

"Chcemy najpierw przedyskutować ze stroną społeczną założenia projektu, aby jego konstrukcja była w możliwie szerokim zakresie efektem propozycji i wniosków obu stron. Dopiero po etapie takiej dyskusji przedłożymy pierwszy projekt do dalszych negocjacji najtrudniejszych kwestii" - powiedział w poniedziałek (16 maja) prezes PGG Tomasz Rogala.

Wypracowanie nowego układu zbiorowego pracy, który ma powiązać zasady wynagradzania z wynikami firmy i efektywnością pracy, to jeden z punktów porozumienia społecznego, poprzedzającego przekazanie kopalń Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej. Na wynegocjowanie i wprowadzenie w życie takiego układu strony mają czas najdalej do końca przyszłego roku.

Jak poinformował prezes, rozmowy na ten temat rozpoczną się już podczas najbliższych spotkań ze stroną społeczną. Poszczególne kwestie mają być omawiane etapami, by w efekcie stworzyć projekt układu, gdzie do negocjacji pozostaną najtrudniejsze sporne rozwiązania.

Czytaj też: Ogromne zwolnienia w Polskiej Grupie Górniczej

"Sądzę, że do tego finalnego etapu pozostaną dwa-trzy najtrudniejsze problemy, które będą wymagały negocjacji" - powiedział Rogala.

Prezes podkreślił, że system wynagradzania wymaga uproszczenia, nie tylko z racji stopnia jego obecnego skomplikowania, ale także z powodu kosztów, jakie generuje jego obsługa, związana z indywidualnym naliczaniem wielu składników płacy. W przyszłości do wynagrodzenia zasadniczego miałby zostać włączone wszystkie dodatki, w tym tzw. czternasta pensja (na razie w PGG jest ona zawieszona na dwa lata, za zgodą strony społecznej) oraz deputat węglowy.

W ocenie prezesa, uproszczenie systemu wynagradzania poprzez włączenie dodatków do pensji będzie też korzystne dla samych górników. "Tak liczne składniki systemu wynagrodzeń budują niedobre przeświadczenie o górnictwie, zgodnie z którym tu się bardzo dużo zarabia" - ocenił prezes, według którego budowany przez lata system wymaga obecnie radykalnego uporządkowania.

"Mam przekonanie, że strona społeczna również rozumie tę potrzebę. Trzeba zmierzać do tego, żeby osiągnąć porozumienie" - powiedział Rogala, pytany o szanse na kompromis w tej sprawie ze związkami zawodowymi.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.