Polska chce współpracować z Hiszpanią ws. restrukturyzacji kopalń

0 0
Polska chce współpracować z Hiszpanią ws. restrukturyzacji kopalń
Fot. fotolia

Polska jest zainteresowana bliższą współpracą z Hiszpanią w obszarze restrukturyzacji górnictwa i w związku z konsultacjami z KE ws. notyfikacji pomocy dla Kompanii Węglowej - poinformował pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk.

Kowalczyk i sekretarz stanu ds. energii w Ministerstwie Przemysłu, Energii i Turystyki Hiszpanii Alberto Nadal Belda spotkali się w czwartek w Madrycie.

"Jesteśmy zainteresowani nawiązaniem bliższej współpracy między naszymi państwami w sektorze energetycznym, w tym również w obszarze restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Chcemy też wypracować efektywne rozwiązania w związku z trwającymi konsultacjami polskiego rządu z Komisją Europejską ws. notyfikacji pomocy publicznej dla Kompani Węglowej" - powiedział cytowany w komunikacie MSP wiceminister skarbu, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk.

Resort zaznaczył, że polski rząd jest w trakcie procesu restrukturyzacji polskiego górnictwa, realizuje porozumienia wypracowane ze stroną społeczną, jednocześnie "poszukuje inwestorów dla poszczególnych kopalń i prowadzi rozmowy z Komisją Europejską ws. notyfikacji pomocy publicznej dla Kompani Węglowej".

Polski wniosek notyfikacyjny został przesłany do Komisji Europejskiej 4 marca br.; dotąd KE wystąpiła trzykrotnie w trybie roboczym z pytaniami - poinformował PAP resort. Jak dodał, odbyły się trzy spotkania przedstawicieli rządu i spółek zaangażowanych w proces restrukturyzacji sektora z kierownictwem dyrekcji generalnej KE ds. konkurencji. Ostatnie takie spotkanie odbyło się 24 marca.

Resort zaznaczył, że w Hiszpanii wydobycie węgla podlega nieustannym głębokim procesom restrukturyzacji. Hiszpanie, podobnie jak Polska, notyfikowali w Komisji Europejskiej pomoc publiczną dla swoich kopalń.

MSP poinformowało też, że Hiszpania jest 11. partnerem handlowym Polski z obrotami towarowymi przekraczającymi 7,2 mld euro w 2014 roku, co stanowi 7-proc. wzrost w porównaniu z rokiem 2013.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.