Polscy ratownicy górniczy wyszkoleni na najwyższym światowym poziomie

0 0
Polscy ratownicy górniczy wyszkoleni na najwyższym światowym poziomie
fot. Fotolia

Polscy ratownicy górniczy potwierdzili, że są wyszkoleni na najwyższym światowym poziomie. W zakończonych w Katowicach IX Międzynarodowych Zawodach Ratownictwa Górniczego zdobywali czołowe miejsca w większości kategorii.

Zawody odbywają się co dwa lata. Polska była po raz drugi gospodarzem rywalizacji, w której tym razem wzięło udział 21 zastępów ratowniczych z 13 krajów, m.in. Australii, Kanady i Chin.

Uroczyste zakończenie zawodów odbyło się w Katowicach. Sukcesów zwycięskim drużynom gratulowali wojewoda śląski Piotr Litwa oraz organizatorzy zawodów: prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego Andrzej Chłopek i prezes Wyższego Urzędu Górniczego Mirosław Koziura.

Sprawność ratowników oceniano w pięciu konkurencjach: symulowanej akcji ratowniczej, umiejętności mechaników sprzętu ratowniczego oraz mechaników sprzętu pomiarowego, udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz w teście wiedzy.

Czytaj też: Praca w kopalniach będzie bardziej bezpieczna. Nadchodzą zmiany

Polskę reprezentowały cztery zastępy z kopalń węgla kamiennego i jeden z górnictwa rud miedzi: Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego, Kompanii Węglowej, Tauronu-Wydobycie i KGHM Polska Miedź.

W kategorii "Symulowana akcja ratownicza" zwyciężyli ratownicy z kopalni Bobrek-Centrum przed gośćmi ze Słowacji i Australii. Kategorię "Pomoc przedmedyczna" zdominowali ratownicy z Polski - pierwsza była ekipa kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, na drugim miejscu znaleźli się reprezentanci Tauronu Wydobycie, a na trzecim kopalni Bobrek-Centrum.

W kategorii "Pomiarowiec" najlepsi byli goście z Turcji, przed ratownikami z kopalń Borynia-Zofiówka-Jastrzębie i Bobrek-Centrum. W teście wiedzy 11 zastępów rozwiązało zadania w 100 proc., udzielając 20 prawidłowych odpowiedzi.

"Na pewno tegoroczne zawody były trudniejsze od poprzednich edycji. Nigdy wcześniej nie było tak dużo zadań odzwierciedlających rzeczywiste sytuacje, z jakimi mogą się spotkać ratownicy podczas akcji prowadzonych w kopalniach. Nowa formuła zawodów została pozytywnie oceniona przez uczestników, choć dużo było dyskusji ratowników przed startem w poszczególnych konkurencjach" - powiedział prezes WUG Mirosław Koziura.

Po raz pierwszy w międzynarodowych zawodach uczestniczyli ratownicy z Rumunii, Kolumbii i Wietnamu. W opinii głównego sędziego zawodów Andrzeja Kleszcza, debiutanci radzili sobie tak samo dobrze jak zastępy najbardziej doświadczone w międzynarodowych rywalizacjach.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.