Polscy ratownicy górniczy wyszkoleni na najwyższym światowym poziomie

Polscy ratownicy górniczy potwierdzili, że są wyszkoleni na najwyższym światowym poziomie. W zakończonych w Katowicach IX Międzynarodowych Zawodach Ratownictwa Górniczego zdobywali czołowe miejsca w większości kategorii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polscy ratownicy górniczy wyszkoleni na najwyższym światowym poziomie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 wrz 2014 16:45


Zawody odbywają się co dwa lata. Polska była po raz drugi gospodarzem rywalizacji, w której tym razem wzięło udział 21 zastępów ratowniczych z 13 krajów, m.in. Australii, Kanady i Chin.

Uroczyste zakończenie zawodów odbyło się w Katowicach. Sukcesów zwycięskim drużynom gratulowali wojewoda śląski Piotr Litwa oraz organizatorzy zawodów: prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego Andrzej Chłopek i prezes Wyższego Urzędu Górniczego Mirosław Koziura.

Sprawność ratowników oceniano w pięciu konkurencjach: symulowanej akcji ratowniczej, umiejętności mechaników sprzętu ratowniczego oraz mechaników sprzętu pomiarowego, udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz w teście wiedzy.

Czytaj też: Praca w kopalniach będzie bardziej bezpieczna. Nadchodzą zmiany

Polskę reprezentowały cztery zastępy z kopalń węgla kamiennego i jeden z górnictwa rud miedzi: Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego, Kompanii Węglowej, Tauronu-Wydobycie i KGHM Polska Miedź.

W kategorii "Symulowana akcja ratownicza" zwyciężyli ratownicy z kopalni Bobrek-Centrum przed gośćmi ze Słowacji i Australii. Kategorię "Pomoc przedmedyczna" zdominowali ratownicy z Polski - pierwsza była ekipa kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, na drugim miejscu znaleźli się reprezentanci Tauronu Wydobycie, a na trzecim kopalni Bobrek-Centrum.

W kategorii "Pomiarowiec" najlepsi byli goście z Turcji, przed ratownikami z kopalń Borynia-Zofiówka-Jastrzębie i Bobrek-Centrum. W teście wiedzy 11 zastępów rozwiązało zadania w 100 proc., udzielając 20 prawidłowych odpowiedzi.

"Na pewno tegoroczne zawody były trudniejsze od poprzednich edycji. Nigdy wcześniej nie było tak dużo zadań odzwierciedlających rzeczywiste sytuacje, z jakimi mogą się spotkać ratownicy podczas akcji prowadzonych w kopalniach. Nowa formuła zawodów została pozytywnie oceniona przez uczestników, choć dużo było dyskusji ratowników przed startem w poszczególnych konkurencjach" - powiedział prezes WUG Mirosław Koziura.

Po raz pierwszy w międzynarodowych zawodach uczestniczyli ratownicy z Rumunii, Kolumbii i Wietnamu. W opinii głównego sędziego zawodów Andrzeja Kleszcza, debiutanci radzili sobie tak samo dobrze jak zastępy najbardziej doświadczone w międzynarodowych rywalizacjach.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.