Polscy pracownicy są jednymi z najbardziej efektywnych w grupie

– Nasi pracownicy mają duży wpływ na efektywność i sukcesy, które osiągamy. Dzięki ich działaniom oraz pomysłom wprowadziliśmy wiele znaczących usprawnień i zmian, głównie w produkcji – mówi Robert Wałecki, dyrektor personalny Rockwool Polska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polscy pracownicy są jednymi z najbardziej efektywnych w grupie

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

10 lip 2015 4:06


Jak praca polskich fabryk Rockwoolu wypada na tle innych zakładów na świecie? Czy wciąż bije rekordy wydajności jak w 2003 r.?

Robert Wałecki, dyrektor personalny Rockwool Polska: – Zakłady produkcyjne Rockwoolu w Polsce – w Cigacicach i w Małkini – wciąż są jednymi z najbardziej efektywnych w całej grupie. Wynika to głównie z odpowiedniego podejścia do realizowanych działań oraz sukcesywnie przeprowadzanej optymalizacji. Oczywiście, ogromne znaczenie ma kapitał ludzki. Bez zaangażowanych i kompetentnych pracowników nie osiągalibyśmy dobrych wyników.

Dwa lata temu koncern ponownie postawił na Polskę, uruchamiając u nas nową linię do produkcji akustycznych sufitów podwieszanych z wełny skalnej. Jak pan sądzi, czym to było spowodowane?

– Decyzja ta to nic innego jak dowód na wysoką jakość naszych produktów, kwalifikacje pracowników oraz nasze dotychczasowe dokonania w tej dziedzinie. Ponadto polski rynek izolacji jest trzecim co do wielkości w Europie. Ze względu na zmiany w warunkach technicznych budynków, które weszły w życie w 2014 roku i ulegną dalszym zmianom w 2017 i 2021 roku, cechuje go także bardzo duży potencjał rozwojowy.

Polskie zakłady są jednymi z najnowocześniejszych w grupie. W ciągu 21 lat obecności na polskim rynku zainwestowaliśmy w rozbudowę fabryk w Cigacicach i w Małkini miliard złotych. Nasi pracownicy mają duży wpływ na efektywność i sukcesy, które osiągamy. Dzięki ich działaniom oraz pomysłom wprowadziliśmy wiele znaczących usprawnień i zmian, głównie w produkcji.

Na przykład?

– Przykładowo jeden z naszych pracowników na bazie doświadczeń i obserwacji zaproponował usprawnienia dotyczące pakowania produktów, co przyczyniło się do znaczących oszczędności i poprawy w dziedzinie logistyki.

Jakie wynagrodzenie oferuje firma polskim pracownikom?

– W regionie, w którym działamy, Rockwool jest jednym z największych i najlepszych pracodawców. Wynagrodzenie jest konkurencyjne i dodatkowo wsparte pakietem benefitów: rozszerzona opieka medyczna (czynna codziennie przychodnia przyzakładowa, dentysta, badania specjalistyczne, szczepienia, konsultacje z lekarzami różnych specjalności), możliwość uzyskania dofinansowania do urlopu wypoczynkowego czy skorzystania z niskooprocentowanej pożyczki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

yxyxy 2016-09-07 19:04:50

2600 netto to całkiem dobra stawka jak na produkcję.. Wiadomo, w tej branży sie ciężko pracuje.

pracownik 2016-09-07 16:44:17

na 3 zmiany, system 4 brygadowy. Po 3 latach umowa na czas nieokreślony 2600 pln netto. Średnia temp. na produkcji 30 stopni. A w Zielonej gdziekolwiek na produkcji na jedną lub dwie zmiany od pon-pt 2200 pln netto. Sami zdecydujcie czy to godna płaca, a z Tym dentystą to poleciał nasz szanowny dyrektor. Na szczęście ludzie zaczynają uciekać z tego obozu pracy to może da coś do myślenia "Tym" na górze. Bo to dzięki tym biednym ludziom co harują w tych ciężkich warunkach macie kasę na wasze wygórowane pensje. A "wczasy pod gruszą" kawaler dostaje 200 pln albo wcale (super wakacje w Drzonkowie na basenie heh. Nie macie się czym szczycić, że okradacie ludzi i nie dacie uczciwie zarobić. Starsi pracownicy wspominają Rockwool w samych superlatywach. A teraz każdy kur--je i myśli 8h i do domu. Można by było książkę napisać o traktowaniu, zastraszaniu pracownika ale mam to w du--e Twój pracownik: co do bloga to też straszyli, że sprawdzą IP. i dojdą kto pisze na blogu. Ale Panowie!! tam ludzie pisali prawdę co się dzieje źle w firmie. To zamiast rozważyć to co ludzie piszą to lepiej było ludzi zastraszyć.

Twój pracownik 2015-11-03 14:55:35

Niesamowite wiadomości Panie Robercie czyli 90% niezadowolonych pracowników to pestka Dentysta za którego muszą płacić,lekarz za ok.40zł/mc nie to to są profity lecz ci dobrzy pracownicy słyszą od 5 lat od Pana o wielkim kryzysie??? A żeby bronić swoich praw uruchomili nawet bloga cigacice.blog.pl