Polacy zatrudnieni w sektorze naftowym są gotowi na pracę za granicą

Jakie są aktualne trendy, wynagrodzenia oraz benefity pozapłacowe na rynku lokalnym i międzynarodowym w sektorze naftowym?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy zatrudnieni w sektorze naftowym są gotowi na pracę za granicą

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

11 mar 2015 18:51


Jak wynika z raportu przygotowanego przez Hays oraz firmę Oil & Gas Job Search roku 2014 na światowym rynku oil & gas zanotowano nieznaczny wzrost wynagrodzeń wynoszący średnio 1,3 proc., który jednak różni się w ujęciu regionalnym i odzwierciedla kondycję branży oraz klimat polityczny w danej części świata.

Dodatkowo raport wykazał, że ponad 80 proc. ankietowanych przewidywało podwyżkę pensji w nadchodzącym 2015 roku, a 84 proc. pracodawców pozytywnie oceniło sytuację w branży. Jako największe zagrożenie dla rynku oil & gas wskazano brak dobrze wykwalifikowanych pracowników (30 proc.), niestabilność gospodarczą (24 proc.) oraz problemy środowiskowe (15 proc.).

Czytaj też: Polacy nie mają problemu ze zmianą miejsca pracy. Na przeszkodzie staje jedynie rodzina

Struktura zatrudnienia w sektorze oil & gas wskazuje na preferencję przedsiębiorców do redukowania stałych kosztów pracy poprzez kontraktowanie wyspecjalizowanych pracowników do projektów krótkookresowych. Mimo, że 11 proc. pracodawców na 2015 rok zaplanowało zwolnienia, to aż 63 proc. przewiduje zatrudnienie nowego personelu.

Zdaniem Bartosza Maciaszka, team teader energy w Oil & Gas w Hays Poland, w 2015 roku w sektorze energetycznym oil & gas będziemy mieć do czynienia z wzrostem płac w kilku segmentach.

- Pierwszym jest budownictwo energetyczne, drugim sektorem będzie elektroenergetyka, trzecim sprzedaż – tłumaczy Bartosz Maciaszek. – Dalsza liberalizacja na rynku gazu i energii będzie powodować zapotrzebowanie na sprzedawców zarówno na rynku hurtowym (traderów), jak i osoby z doświadczeniem w sprzedaży energii lub gazu dla klienta końcowego – dodaje.

Czas, jaki upłynął od publikacji raportu "Oil & Gas 2015" charakteryzuje się gwałtownymi spadkami ceny ropy naftowej i gazu. Napięcie polityczne oraz wysoka podaż surowca powodują opóźnienie lub porzucenie realizacji wielu projektów wydobywczych wartych miliardy dolarów. Jeśli trend spadkowy się utrzyma, 2015 będzie rokiem zmniejszania płac, fuzji spółek oraz zaciętej walki firm o najlepszych pracowników na rynku.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Magda Kajzer 2015-03-12 14:07:12

Nie tylko w sektorze gazowym jest "wzięcie" do pracy za granicą, w wielu innych branżach również pod tym względem zauważalny jest wzrost osób wyjeżdżających - na stałe, sezonowo lub tymczasowo. Odniosłam się do tego na moim blogu - ubezpieczeniepracyzagranica.pl/praca-za-granica-w-2015/. Można sprawdzić, które zawody są poszukiwane za granicą.