Polacy nie mają problemu ze zmianą miejsca pracy. Na przeszkodzie staje jedynie rodzina

0 0
Polacy nie mają problemu ze zmianą miejsca pracy. Na przeszkodzie staje jedynie rodzina
Fot. shutterstock

Z badań firmy rekrutacyjnej Bergman Engineering wynika, że 75 proc. inżynierów kontraktowych ze względu na pracę chętnie zmieni miejsce zamieszkania w kraju lub za granicą.

Czy rzeczywiście pracownicy z branży przemysłowej łatwo przenoszą się z powodu nowej pracy?

Marcin Duchnowski z Antal Engineering & Operations zauważa, że najbardziej mobilne są dwie grupy osób. Do pierwszej należą specjaliści i menedżerowie z małym doświadczeniem, którzy mają większą trudność ze znalezieniem atrakcyjnego zatrudnienia i mniej ograniczeń osobistych, np. nie założyli jeszcze rodziny.

– Drugą grupą są pracownicy z bardzo dużym doświadczeniem i kompetencjami, którzy kuszeni są nie tylko wysokim wynagrodzeniem, ale także wizją kolejnych wyzwań zawodowych – mówi Duchnowski.

Co kusi?

Paulina Woźniak, dyrektor operacyjny Bergman Engineering, twierdzi, że dla osób na stanowiskach niższego szczebla najczęstszym powodem przeniesienia są zarobki i chęć poprawy sytuacji życiowej.

Jeśli chodzi o specjalistów i doświadczonych inżynierów, to przemieszczenie się wynika częściej z potrzeby realizacji nowych wyzwań zawodowych, podjęcia ciekawych projektów czy możliwości znacznego awansu.

– Decyzję o mobilności motywują zwykle możliwością awansu, zdobycia nowego doświadczenia czy szlifowania języka – potwierdza Liliana Swoboda, dyrektor katowickiego oddziału firmy People.

Przytacza przykład 44-letniej kobieta z dwojgiem dzieci (10 i 16 lat), z wyższym wykształceniem związanym z budową maszyn, który zgodziła się na wyjazd na trzy miesiące do Włoch. Następnie miała pracować w nowo otwartej fabryce na Śląsku za 18 tys. brutto.

Elementem zwiększającym mobilność pracowników w przemyśle są wyższe zarobki. – W Polsce w branży motoryzacyjnej inżynier po studiach zarabia od 3,5 do 5 tys. zł. Dla inżyniera z doświadczeniem zarobki kształtują się między 6 a 9 tys. zł, a pracujący w branży oil & gas w Norwegii zarabiają nawet między 30 a 40 tys. zł miesięcznie – mówi Woźniak.

A co odstrasza?

Zmiana miejsca zamieszkania ze względu na pracę jest trudna dla tych, którzy mają rodzinę. Robią rachunek zysków i strat. Rozważają wszystkie za i przeciw.

Liliana Swoboda przytacza przypadek 40-letniego mężczyzny z Rzeszowa, inżyniera budownictwa. Otrzymał propozycję pracy na stanowisku kierownika budowy w Chorzowie z uposażeniem 15 tys. brutto, ale jej nie przyjął ze względu na dzieci w wieku szkolnym, pracę małżonki i kredyt hipoteczny.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.