Podravka zamyka zakład produkcyjny w Polsce

6
Podravka zamyka zakład produkcyjny w Polsce fot. mat.pras.
Chorwacki producent wyrobów spożywczych Podravka zamyka swój zakład produkcyjny w Polsce, w którym pracuje obecnie ok. 200 osób.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Podravka zamyka zakład produkcyjny w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSpożywczy.pl

www.portalspozywczy.pl

17 gru 2014 8:50


Firma będzie stopniowo zmniejszać produkcję w fabryce w Kostrzynie - wynika z oświadczenia zamieszczonego na stronach spółki.

Decyzja zarządu Podravki ma związek z wejściem Chorwacji do Unii Europejskiej w połowie zeszłego roku. Bezpośredni dostęp do wspólnotowego rynku zaowocował nową strategią producenta Vegety.

Zakłada ona koncentrację produkcji w jednej fabryce, w Koprivnicy. Przeniesienie całej produkcji do Chorwacji ma przede wszystkim ograniczyć koszty operacyjne.

Czytaj też: Hortex Ryki: Zwolnienia bez zmian. Związkowcy nic nie wywalczyli

Proces zatrzymania produkcji w Polsce rozpoczął się 15 grudnia. Ma się zakończyć do 31 marca przyszłego roku. Krajowy oddział firmy - Podravka Polska, w porozumieniu ze związkami zawodowymi, wypłaci odprawy dla około 45 pracowników.

W komunikacie Podravki czytamy, że zarząd firmy oczekuje, iż podjęte działania przełożą się w pozytywny sposób na wyniki chorwackiego przedsiębiorstwa już w 2015 r.

Dzięki przeniesieniu produkcji możliwy stanie się wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych w zakładach w Koprivnicy. Firma zmniejszy zatem koszty jednostkowe produktów, oraz koszty pracy" - informuje producent Vegety.

Czytaj też: HP wyprowadzi się z Polski? W tle korupcja

Podravka jest jednym z największych producentów wyrobów spożywczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej produkty można znaleźć w ponad 40 krajach świata.

Firma posiada w swojej ofercie szeroką gamę produktów: przetwory mięsne, dania gotowe, dodatki do potraw, odżywki dla dzieci, słodycze oraz napoje. Najważniejszą i najbardziej znaną w Polsce marką Podravki jest Vegeta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.