Po co komu akcje Kompanii Węglowej i KHW? Tajemnicze oferty w skrzynkach i na słupach

0 0
Po co komu akcje Kompanii Węglowej i KHW? Tajemnicze oferty w skrzynkach i na słupach

Handel wirtualnymi akcjami wciąż kwitnie. Za pełnomocnictwo do dysponowania udziałami spółek węglowych, tajemniczy inwestorzy oferują górnikom 1000 złotych. O takich propozycjach zrobiło się głośno, gdy w świat ruszyły pogłoski o wejściu na giełdę Kompanii Węglowej. Gdy spółka zaczęła przestrzegać pracowników przed sprzedażą praw, sprawa ucichła. Teraz powraca ze zdwojoną siłą. Oferty pojawiają się w skrzynkach pocztowych i na słupach ogłoszeniowych.

Szukasz okazji? Właśnie znalazłeś. I choć to szybka gotówka, kulisy transakcji nie do końca są jasne. -Ja coś tak słyszałem, że oni podpisują te umowy ale tych umów nie mają - mówi Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej S.A. Nie ma także samych akcji. Póki co, byli i obecni górnicy posiadają jedynie prawa do nich - na wypadek gdyby ich pracodawca wszedł na giełdę. To jednak oznaczałoby prywatyzację zakładów. A ta, póki co jest bardzo odległa. -Nie ma najmniejszych możliwości związanych z prywatyzacją Kompanii Węglowej, a skoro nie ma takiej możliwości, w związku z tym nie ma akcji i zapowiadam, że w ciągu najbliższych lat to będzie po prostu niemożliwe - dodaje Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej S.A.

Jednak pojawiające się oferty skupu praw do akcji dotyczą także Katowickiego Holdingu Węglowego. I choć ten jest w lepszej sytuacji niż Kompania Węglowa, giełdowe prognozy też nie zachęcają do prywatyzacji. -To co się dzieje dziś na giełdzie z akcjami spółek górniczych, JSW to już dziś jest niestety jedna trzecia wartości akcji otwarcia, NWR no to już jest w ogóle katastrofa, jeżeli chodzi o te akcje, więc to wszystko rokuje raczej źle dla akcji - ocenia Jerzy Markowski, ekspert branży górniczej. Mimo to, firma która wspaniałomyślnie oferuje zakup praw działa prężnie i telefony od potencjalnych klientów odbiera. (rozmowa tel) -Co jo z tego byda mioł? -No tysiąc złotych będzie pan miał. -No ja ale… -Świadectwo pracy jest potrzebne i dowód osobisty do takiej transakcji proszę pana. -No właśnie, co je potrzebne? -Jeśli by się pan zdecydował, u notariusza się spotykamy, podpisujemy dokumenty, ja panu wypłacam pieniążki w gotówce.
 
Czy to legalne? Ministerstwo Gospodarki przeciwwskazań nie widzi. Co innego, gdyby sprzedaż dotyczyła nie praw, ale akcji.
-Akcje nabyte nieodpłatnie przez uprawnionych pracowników nie mogą być przedmiotem obrotu przed upływem dwóch lat od dnia zbycia przez Skarb Państwa pierwszych akcji na zasadach ogólnych - czytamy w piśmie nadesłanym do naszej redakcji z Ministerstwa Gospodarki. W praktyce oznacza to, że pracownicy kopalni teraz mogą sprzedawać swoje prawa do akcji. Jednak mimo, że mechanizm wydaje się być legalny, rodzi podstawowe pytanie: po co kupować akcje, których nie ma i nie wiadomo, czy w ogóle kiedykolwiek będą? -Ktoś, kto decyduje się skupować prawa do akcji, albo jest wielkim ryzykantem albo - i to wydaje mi się bardziej prawdopodobne, ma informacje, które są powszechnie niedostępne - uważa Artur Jacimirski, Dom Inwestycyjny Xelion.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.