Platforma Obywatelska apeluje o rynkowe działania wobec górnictwa

0 0
Platforma Obywatelska apeluje o rynkowe działania wobec górnictwa
Zdaniem posła Czerwińskiego, w PiS-ie nie ma przygotowanego programu dla górnictwa (fot. PTWP)

• O prowadzenie rynkowych działań restrukturyzacyjnych wobec górnictwa zaapelował w czwartek na konferencji prasowej b. minister skarbu Andrzej Czerwiński (PO).
• W ocenie Czerwińskiego, zadaniem rządu jest "prowadzenie restrukturyzacji pod względem zrównoważenia kosztów z przychodami" - przy uniknięciu niedozwolonej pomocy państwa.
• Jego zdaniem obecnie rządzący nie mają przygotowanego programu dla górnictwa.

Wśród zmierzających w rynkowym kierunku posunięć poprzedniego rządu Czerwiński wymienił włączenie kopalni Brzeszcze do Tauronu.

B. minister skarbu zaakcentował, że rynkowe działania restrukturyzacyjne wobec branży są konieczne - niezależnie od ogólnej tendencji wzrostu cen węgla na świecie. "Wzywamy, żeby ministrowie odpowiedzialni za górnictwo nie czekali, aż ceny wzrosną, bo problem nie ucieknie" - przestrzegł.

"Jeżeli słucham, co przygotował pan minister Grzegorz Tobiszowski [wiceminister energii], to wiem, że wszystkie projekty były nierealne. Ogłaszał wszem i wobec, że w 2016 r. będzie program [restrukturyzacji branży] notyfikowany przez KE, a z drugiej strony słyszę bardziej twardo stąpającego po ziemi ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, który mówi, że KE nic nie notyfikuje, a czeka, co my zrobimy" - mówił b. minister skarbu.

Zdaniem Czerwińskiego, w PiS-ie nie ma przygotowanego programu dla górnictwa. "W tej chwili restrukturyzacja górnictwa odbywa się na podstawie tych dokumentów, tego programu, który zostawiliśmy w ministerstwie skarbu" - zdiagnozował poseł PO.

Czytaj też: Andrzej Czerwiński zapewnia, że w kopalni Makoszowy jest potencjał

"Z jedną wielką różnicą: za restrukturyzację górnictwa będzie płacił polski obywatel poprzez spółki energetyczne, które musiały sfinansować powstanie PGG - w odróżnieniu od tego, co my przygotowaliśmy. Miała to być pożyczka kontrolowana poprzez specjalną spółkę - nadzorowaną przez spółki energetyczne - w taki sposób, żeby węgiel był rynkowy" - argumentował Czerwiński.

Z kolei do zapowiedzianego we wtorek przez zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej przekazania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalni Krupiński nawiązał na czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach poseł Krzysztof Gadowski (PO). Jego zdaniem prezes PiS i szefowa rządu mówili "o ratowaniu kopalń, o nielikwidowaniu tych kopalń. "Te słowa okazały się pustą obietnicą wyborczą, która nie ma nic wspólnego z prawdą" - podkreślił Gadowski.

Poseł PO z Jastrzębia skrytykował też wtorkowe ustalenia rządu ze związkami z kopalni Sośnica, uzależniające jej dalsze istnienie od osiągnięcia rentowności do końca stycznia 2017 r.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (5)

 • Jedni grabarze górnictwa( PO ) odeszli to przyszli drudzy (PIS ) . Niestety górnictwo potraktowali jak dojną krowę w czasię prosperity i wstydliwy kłopot w recesji . Ostatnie lata to niekończąca się karuzela obietnic od pseudo uzdrowicieli , tylko efekt jest ten sam : wydymani górnicy
 • dramat, PO chce przemawiać o górnictwie. Raz pojawili sie na kopalni i wyjechali na taczkach.
 • czekałem wiele lat na jakikolwiek ruch platformy w celu restrukturyzacji kopalń. Niestety się nie doczekałem. Teraz Tobiszowski i Rogala robią wiecej niz cały sztab podkupionych platformersów.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.