wnp.pl

PKN Orlen: Działy produkcji przechodzą na 12-godzinny system pracy

0 0
PKN Orlen: Działy produkcji przechodzą na 12-godzinny system pracy
Fot. Paweł Pawłowski

Coraz więcej wydziałów produkcyjnych PKN Orlen w Płocku przechodzi z 8-godzinnego na 12-godzinny system pracy. Są to ponoć decyzje samych pracowników.

Z początkiem 2015 roku na grafik 12-godzinny przeszło pilotażowo kilka wydziałów produkcyjnych zakładu w Płocku, czyli Blok Reformingów I-VI, Aromaty i Paraksylen. - Po pierwszych miesiącach pracy w tym systemie nie słychać fali negatywnych komentarzy i ogólna opinia pracowników z wydziałów produkcyjnych jest taka, żeby dać szansę nowemu systemowi i przynajmniej na próbę spróbować przejść na grafik 12-godzinny - powiedział Bogdan Żulewski, wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego (MZZPRC) w grupie kapitałowej PKN Orlen.

Przyznał, że pracodawca zdecydował się nie narzucać tego rozwiązania pracownikom, dlatego na poszczególnych wydziałach odbywają się w tej sprawie wewnętrzne konsultacje, a nawet referenda, w których pracownicy sami podejmują decyzję czy chcą przejść na system 12-godzinny.

Czytaj też: Aż 246 pracowników PKN Orlen zamierza odejść z pracy

Na razie wiadomo, że poza wydziałami, które pracują w tym trybie już od początku roku, z dniem 1 marca br. na grafik 12-godzinny przeszły wydziały PR-5 (Claus) i PR-10 (Hydrokraking i Gudron), na 1 kwietnia br. zaplanowane jest przejście wydziałów PP-13 (blok pochodnych C-4) i PP-14 (Fenol i Tl. Etylenu i Glikolu), na 1 maja br. - wydziałów PR-3 (DRW), PP-12 (Olefiny) i Wydziału Wodno-Ściekowego, a na 1 czerwca br. - wydziałów PR-4 (Wydział Olejowo-Asfaltowy) i PR-6 (Komponowanie, Kraking i Alkilacja).

Czytaj też: PKN Orlen: Spór zbiorowy wisi w powietrzu

Pozostałe wydziały produkcyjne nie podjęły jeszcze decyzji w tej sprawie.

- Jak wynika z opinii pracowników, atutem grafiku 12-godzinnego jest więcej wolnych weekendów niż w przypadku grafiku 8-godzinnego w systemie czterobrygadowym - wyjaśnia Bogdan Żulewski. Dodatkowo, co ma szczególne znaczenie w przypadku pracowników dojeżdżających spoza miasta, z naszych wyliczeń wynika, że w systemie 12-godzinnym trzeba przyjechać do pracy przeciętnie 168 razy w ciągu roku, podczas gdy w grafiku 8-godzinnym takich dojazdów wystarczy uwzględnić około 252.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • micuś i lolek, proponuję się zastanowić zanim coś napiszecie albo zgłosić się do lekarza
 • Proponuję 48h czas pracy 14 dni w tygodniu
 • Proponuję 24 godzinny dzień pracy.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.