Pierwszy zakład w podstrefie Łapy TSSE i pierwsze miejsca pracy

W Łapach (Podlaskie) otwarto dziś oficjalnie podstrefę Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park-Wisłosan oraz pierwszy zbudowany w niej zakład. Pracuje tam 55 osób.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pierwszy zakład w podstrefie Łapy TSSE i pierwsze miejsca pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 paź 2014 21:59


Przygotowanie gruntów pod inwestycje kosztowało ok. 9,5 mln zł. Tereny - 11,9 ha powstały dzięki 8,4 mln zł unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Grunty były gotowe w połowie 2014 r. Pierwszy inwestor - białostocka drukarnia Arka Druk kupiła działkę w styczniu.

Podstrefa Łapy powstała w 2011 r. jako odpowiedź na lokalne problemy społeczne i gospodarcze po tym, gdy w mieście upadły dwa największe zakłady pracy: Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego (ZNTK) oraz Cukrownia Łapy. Pracę straciło około tysiąca osób.

Czytaj też: W pierwszym półroczu inwestorzy SSE zadeklarowali utworzenie 20 tys. miejsc pracy

ZNTK upadły, gdy główny zleceniodawca - PKP Cargo - przestał zlecać na zewnątrz naprawy taboru. Cukrownia została zlikwidowana w ramach reformy rynku cukru. Podstrefa znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie cukrowni.

Łącznie w podstrefie Łapy jest na sprzedaż osiem działek o powierzchni ok. 1 ha każda. Władze miasta wielokrotnie podkreślały, że podstrefa i wiążące się z tym ulgi dla firm, to szansa na ożywienie gospodarcze miasteczka. Przedsiębiorcom ma też pomagać otwarty w czwartek w Łapach inkubator przedsiębiorczości, gdzie będą mogli np. dowiedzieć się jak rozpoczynać własną działalność gospodarczą.

Czytaj też: Nowe przepisy dot. SSE: Minimum 400 miejsc pracy od inwestora w powiecie o niskim bezrobociu

"Perspektywy dla podstrefy Łapy są dobre" - ocenił w rozmowie z dziennikarzami Paweł Stawowy z Agencji Rozwoju Przemysłu, która zarządza Tarnobrzeską SSE. Dodał, że w Podlaskiem utrzymana została - ustalana na nowo w tym roku - wysokość ulg strefowych w podatku dochodowym.

Przypomniał, że ulgi te wynoszą w regionie odpowiednio: 50 proc. dla dużych firm, 60 proc. dla średnich 70 proc. dla małych inwestorów. Podkreśla, że to ważne, bo są regiony, gdzie ta pomoc została znacznie obniżona.

"Przedsiębiorca inwestując 10 mln zł, jeżeli będzie z grupy małych przedsiębiorców może odzyskać 7 mln zł w uldze podatkowej. To jest bardzo korzystne" - dodał. Podkreślił, że znalezienie jakiejś propozycji dla Łap było koniecznością i władze miasta podjęły działania w tym kierunku.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.