Piechociński: Górnictwo jest obciążone bonusami. Górnicy: To nieprawda

Słowa wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego spotkały się z natychmiastowym odzewem w środowisku górniczym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Piechociński: Górnictwo jest obciążone bonusami. Górnicy: To nieprawda

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

14 lis 2014 13:25


Wicepremier Janusz Piechociński wskazał podczas konferencji w dniu 14 listopada br. na to, że polski węgiel - obciążony przeszło 20 bonusami dla środowiska górniczego - jest po prostu nieatrakcyjny.

- Bogdanka, która w tych trudnych warunkach otrzymuje zysk, nie jest obciążona deputatami, czy 13. i 14. pensją - mówił w trakcie konferencji Janusz Piechociński. - Polski węgiel, szczególnie górnictwo śląskie, obciążony 20 kilkoma dodatkowymi bonusami dla środowiska górniczego, nie zawsze związanymi z efektywnością wydobycia węgla, a często tylko z efektywnością wywiezienia jednej tony węgla na powierzchnię, jest po prostu nieatrakcyjny.

Czytaj też: Górnicy okupują KW. Boją się, że na święta nie dostaną pensji

Wskazał, że Lubelski Węgiel Bogdanka w trudnych warunkach nadal generuje zysk, bowiem: „wydobywany tam węgiel nie ma obciążeń typu deputaty, obciążeń typu trzynasta czy czternasta pensja”.

- Mówiąc o tym, że Lubelski Węgiel Bogdanka nie ma 14-tej pensji ani deputatów węglowych, Janusz Piechociński powiedział nieprawdę, bo w Bogdance obowiązuje układ zbiorowy pracy podobny do obowiązujących w innych spółkach węglowych - zaznacza Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

- Nie chodzi o żadne bonusy, ale o elementy wynagrodzeń, które są tak zapisane w ramach funduszu płac. Poza tym 13-tej pensji nie ma w żadnej kopalni. Była kiedyś włożona do stawek i w ciągu roku zniknęła z paska górników. To jest głównym powodem, dla którego tak jest ukształtowany fundusz płac, z wyróżnioną Barbórką czy 14-tą pensją. Brak któregoś z tych elementów byłby drastyczną obniżką wynagrodzeń - podsumowuje Wacław Czerkawski.

Całość czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.