wnp.pl

Pakiet osłonowy, przeniesienia, urlopy - o co pytają górnicy nowej KW?

0 0
Pakiet osłonowy, przeniesienia, urlopy - o co pytają górnicy nowej KW?
Władze KW wskazują, że pakiet osłonowy dla pracowników powierzchni dotyczy wyłącznie kopalń przekazywanych do SRK (fot.PTWP)

Obecna Kompania Węglowa niebawem odejdzie w zapomnienie. Na rynku pojawi się tzw. Nowa Kompania Węglowa. Co to oznacza dla górniczych uprawnień i przywilejów?

Przedstawiciele Kompanii Węglowej wskazują, że pakiet osłonowy przeznaczony jest wyłącznie dla pracowników kopalń przekazywanych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Chodzi o kopalnię Brzeszcze, Ruch Makoszowy (kopalni Sośnica-Makoszowy), Ruch Centrum (kopalni Bobrek-Centrum) oraz kopalnię Piekary.

W Kompanii Węglowej wskazują, że zgodnie z ustawą z 22 stycznia 2015 roku, po wejściu ustawy w życie, z osłon socjalnych będą mogli korzystać wyłącznie pracownicy kopalń przekazanych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń po 1 stycznia 2015 roku.

Górnicy pytają na przykład o to, czy pracownik dołowy Ruchu Makoszowy może obecnie, bądź w kolejnych miesiącach otrzymać przeniesienie do innej kopalni tzw. nowej spółki.

W KW wskazują, że w chwili obecnej nie będą dokonywane przeniesienia do innych kopalń.

Pracownicy kopalń przekazywanych do Nowej Kompanii Węglowej nie będą mogli korzystać z osłon socjalnych.

Władze KW wskazują, że pakiet osłonowy dla pracowników powierzchni dotyczy wyłącznie kopalń przekazywanych do SRK (przykładowo ZIT ma wejść do tzw. Nowej Kompanii Węglowej).

Pracownicy KW pytają także o to, czy przechodząc na emeryturę z urlopu górniczego, z SRK, pracownikowi przysługuje odprawa emerytalna, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości.

W KW odpowiadają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownik przechodzący po urlopie górniczym na emeryturę otrzyma odprawę emerytalną w wysokości uzależnionej od stażu pracy, w następującej wysokości: do 10 lat pracy 8 000 zł, po 10 latach pracy 10 500 zł, po 15 latach pracy 13 000 zł, po 20 latach pracy 15 500 zł, po 25 latach pracy 17 500 zł, po 30 latach pracy lub 25 latach pracy górniczej i równorzędnej, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej 20 000 zł.

W Kompanii Węglowej wskazują również, że z urlopu górniczego będzie można skorzystać po przekazaniu kopalni do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Więcej czytaj na wnp.pl

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

 • Panowie rządzący wciskają kit społeczeństwu, że to branża górnicza ma wszelkie przywileje. Zapominają jednak głośno mówić, że jest wiele innych branż, które posiadają korzystniejsze przywileje, jak np. : energetyka, oświata, sądownictwo, policja, że nie wspomnę już o samych rządzących. Wszystko polega na dezinformacji!
 • BRAWO ZWIĄZKOWCY ! TAK TRZYMAĆ ! RAZEM SILNIEJSI ! POLSKA/POLACY TO NIE IDIOCI ! DOŚĆ OSZUSTW, BIEDY, CHAMSTWA, PIARU, KOLESI ITD.. DOŚĆ DZIKIEJ: PRYWATYZACJI, KONSOLIDACJI, KOMERCJALIZACJI, ŁĄCZENIA W GRUPY CZY JAK TAM TO NAZWIECIE -KOSZTEM LUDZI PRACY ! DOŚĆ NIEUDOLNYCH RZĄDÓW PO/PSL ! NA DRZEWO Z NIMI ! DO STRAJKU GENERALNEGO W CAŁEJ POLSCE !

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.