PAIiIZ: 52 projekty inwestycyjne, 8,7 tys. nowych miejsc pracy

0 0
PAIiIZ: 52 projekty inwestycyjne, 8,7 tys. nowych miejsc pracy
Sławomira Majman, fot. PTWP

Ponad 1 mld 816 mln euro - taką wartość w 2014 r. osiągnęły inwestycje zagraniczne w Polsce prowadzone przy współpracy z PAIiIZ. To dwa razy więcej, niż w roku ubiegłym - informuje PAIiIZ.

W tym roku Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zamknęła 52 projekty inwestycyjne. Mają one utworzyć ponad 8,7 tys. nowych miejsc pracy. Średnia wartość jednego projektu to 35 mln euro.

Najwięcej pochodzi z sektorów BPO, czyli outsourcingu (18 projektów), motoryzacyjnego (11 projektów) oraz badań i rozwoju (6 projektów). Jeśli chodzi o kraje, najwięcej inwestycji pochodziło z USA (15 projektów), Niemiec (12 projektów) oraz Szwecji (4 projekty).

- Mamy do czynienia ze stabilnością na przyzwoitym poziomie. Największe wydarzenie roku, a raczej dekady, to inwestycja Volkswagena. To największa inwestycja przemysłowa w Europie w ciągu ostatnich 10 lat - powiedział w czwartek (18 listopada) na spotkaniu z dziennikarzami prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Czytaj też: Kolejna fabryka Volkswagena w Polsce to nawet 10 tys. nowych miejsc pracy

- Można ostrożnie oczekiwać, że w 2015 r. PAIiIZ przyciągnie inwestycje o wartości ok. 1 mld euro, które mogą stworzyć ok. 8 tys. miejsc pracy. To z pewnością byłby bardzo dobry wynik, ale to jest realne - powiedziała Iwony Chojnowska-Haponik, dyrektor departamentu inwestycji zagranicznych w PAIiIZ. Spadek inwestycji tłumaczy tegorocznym "efektem Volkswagena".

Jej zdaniem odsetek wszystkich inwestycji w Polsce, które przechodzą przez Agencję to ok. 10-15 proc. całkowitej wartości inwestycji w Polsce, więc w przyszłym roku do naszego kraju może napłynąć 10 mld euro bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

- Zwracam uwagę, że zmienia się charakter inwestycji, które napływają do Polski w 2014 r. i które będziemy przyjmować w przyszłym roku. Coraz więcej jest bowiem inwestycji usługowych, a nie kapitałowych - mówiła.

Czytaj też: Ponad 8 tys. miejsc pracy dzięki inwestycjom zagranicznym

- Ponadto widzimy wzrost inwestycji typu brownfield kosztem greenfield. Te inwestycje są więc co raz mniej kapitałochłonne - dodała.

W ocenie Chojnowskiej-Haponik, w przyszłym roku struktura branżowa inwestycji będzie zbliżona do tegorocznej.

- Myślę, że nadal będzie duże zainteresowanie ze strony branży motoryzacyjnej, lotniczej czy chemicznej. Spodziewam się wzrostu inwestycji z segmentu rolno-spożywczego. Kurczyć się będzie natomiast segment elektroniki - dodała.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.