Oryginalne pomysły na BHP w kopalni Śląsk

0 0
Oryginalne pomysły na BHP w kopalni Śląsk

- Sowicie nagradzać zamiast taśmowo wlepiać kary. Potem karać, gdy trzeba. Surowo i bez tolerancji. Przede wszystkim rozmawiać, uczyć i uczciwie zapewnić górnikom komfort pracy - mówią "Trybunie Górniczej" specjaliści w Dziale BHP ruchu Śląsk, którzy wdrażają od niedawna nowe, oryginalne pomysły.

- Kochłowicki Ruch Śląsk w należącej do Katowickiego Holdingu Węglowego kopalni Wujek-Śląsk, z pokładem na głębokości 1050 m to najniebezpieczniejszy rejon wydobywczy w całej Polsce - ocenia Roman Łój, prezes KHW.

Dlatego niezwykle ważne jest, by pracujący w niej górnicy na poważnie brali obowiązujące w kopalni zasady BHP.

- Zmianę mentalności górników wokół spraw bezpiecznej pracy zaczęliśmy od wprowadzenia systemu nagród, na tyle konkretnych, że nikt nie traktuje ich z przymrużeniem oka - tłumaczy gazecie Michał Twardzik.

O tytuł "bezpiecznego pracownika roku" warto powalczyć, ponieważ oznacza on dodatkowe 1,5 tys. zł w portfelu, a nagrodę zdobywa aż pięciu najlepszych górników. Jednak zachęta musi być częstsza, dlatego co miesiąc na bieżące wyróżnienia (po kilkaset złotych) dla trzech pracowników w każdym z dwóch ruchów kopalni, dyrekcja nie żałuje kwoty kilku tysięcy złotych.

- O symetryczne nagrody - prócz szeregowych górników - walczą "bezpieczni sztygarzy". Nikt nie kpi z konkursów jak z niemodnego współzawodnictwa pracy, odkąd nagrody funduje się także dla najlepszego "bezpiecznego oddziału" - mówi Twardzik.

W kopalni prowadzona jest również akcja "Minuty dla bezpieczeństwa", w ramach której nadzór ma obowiązek przepytywać podwładnych, ale i wsłuchiwać się w ich uwagi.

Papierowe instrukcje, które górnicy podpisywali, by mogli zostać dopuszczeni do pracy w szczególnych miejscach np. w przodkach czy na odstawie urobku, zostały zastąpiąne pokazami multimedialnymi, które bardziej oddziałują na wyobraźnię - relacjonuje "Trybuna".

Nowinek bhp w Śląsku (np. dodatkowego automatycznego monitoringu metanowego czy defibrylatorów, które mogą uratować życie, gdy górnik zasłabnie pod ziemią) nie wymuszają przepisy ani nawet - jak przekonuje Tadeusz Skotnicki, główny inżynier kopalni - myśl o zwiększeniu wydajności, ale zasada, że bezpieczeństwo wzrasta z polepszaniem się komfortu pracy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.