Olszowski: Górnictwo to pół miliona miejsc pracy

0 0
Olszowski: Górnictwo to pół miliona miejsc pracy
- Rodzima myśl górnicza sprzyja podnoszeniu wydajności i bezpieczeństwa pracy - powiedział Marek Brzenczek. /Fot. Pixabay

- Sektor górnictwa węglowego, to nie są tylko kopalnie i spółki węglowe. To jest ogromny przemysł producentów maszyn, urządzeń górniczych, firm usługowych, budownictwo górnicze. To są jednostki naukowo-badawcze, to są wyższe uczelnie, to jest ponad pół miliona miejsc pracy - mówi Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

We wtorek (8 września) rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2015. Podczas ich otwarcia Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej powiedział: Świat nie odchodzi od węgla. Dodał również, że świat w ubiegłym roku wyprodukował ponad 8 mld ton węgla.

- Polska wyprodukowała ok. 130 mln ton węgla kamiennego i brunatnego razem - dodał.

- W tej chwili mogę powiedzieć jedno: świat nie odchodzi od węgla. Ci, którzy twierdzą, że zakończyła się epoka węgla i stali mówią nieprawdę - powiedział prezes GIPH. - Węgiel i stal jeszcze przez wiele dziesiątków lat będą napędzały koniunkturę, będą powodowały rozwój gospodarek - zaznaczył.

Okres kłopotów należy przetrwać

Odnosząc się do sytuacji na rodzimym rynku górnictwa Olszowski wskazał, że są kłopoty, ale ten okres należy przetrwać.

- Pamiętajmy o tym, że nasz sektor górnictwa węglowego, to nie są tylko kopalnie i spółki węglowe, ale to wszystko co widzicie na tych targach - to jest ogromny przemysł producentów maszyn, urządzeń górniczych, firm usługowych, budownictwo górnicze. To są jednostki naukowo-badawcze, to są wyższe uczelnie, to jest ponad pół miliona miejsc pracy i my naprawdę, mimo tendencji takich, że będziemy ograniczać niewątpliwie zużycie węgla w Polsce - to jest nieuniknione - to ten węgiel przez co najmniej najbliższe 20, 30 lat będzie znaczącym nośnikiem energii - zaznaczył.

Bezpieczeństwo pracy

Prezes Polskiej Techniki Górniczej Marek Brzenczek poinformował, że w targach uczestniczy ponad 480 wystawców z ponad 20 krajów, m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, Słowacji, Australii, Chin, Wietnamu, Ukrainy, Rosji, Francji.

- Oferta prezentowana w Katowicach to kwintesencja światowej i rodzimej myśli górniczej, która wytycza i kształtuje kierunki rozwoju przemysłu wydobywczego oraz sprzyja podnoszeniu wydajności i bezpieczeństwa pracy - powiedział Brzenczek.

- Dzisiaj spotykają się tutaj przedstawiciele branż przeżywających kryzys - górnictwa, hutnictwa. Lekką zadyszkę także ma energetyka. Ilość wystawców, ilość kontrahentów, ilość firm świadczy, że przed tymi branżami te firmy widzą przyszłość, widzą rozwój. Myślę, że jeszcze światła nie gasimy nad polskim przemysłem. Są tacy, którzy chcą wciąż inwestować w górnictwo, hutnictwo, energetykę - powiedział Saługa.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.