Olszowski: Górnictwo to pół miliona miejsc pracy

- Sektor górnictwa węglowego, to nie są tylko kopalnie i spółki węglowe. To jest ogromny przemysł producentów maszyn, urządzeń górniczych, firm usługowych, budownictwo górnicze. To są jednostki naukowo-badawcze, to są wyższe uczelnie, to jest ponad pół miliona miejsc pracy - mówi Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Olszowski: Górnictwo to pół miliona miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

8 wrz 2015 13:47


We wtorek (8 września) rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego Katowice 2015. Podczas ich otwarcia Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej powiedział: Świat nie odchodzi od węgla. Dodał również, że świat w ubiegłym roku wyprodukował ponad 8 mld ton węgla.

- Polska wyprodukowała ok. 130 mln ton węgla kamiennego i brunatnego razem - dodał.

- W tej chwili mogę powiedzieć jedno: świat nie odchodzi od węgla. Ci, którzy twierdzą, że zakończyła się epoka węgla i stali mówią nieprawdę - powiedział prezes GIPH. - Węgiel i stal jeszcze przez wiele dziesiątków lat będą napędzały koniunkturę, będą powodowały rozwój gospodarek - zaznaczył.

Okres kłopotów należy przetrwać

Odnosząc się do sytuacji na rodzimym rynku górnictwa Olszowski wskazał, że są kłopoty, ale ten okres należy przetrwać.

- Pamiętajmy o tym, że nasz sektor górnictwa węglowego, to nie są tylko kopalnie i spółki węglowe, ale to wszystko co widzicie na tych targach - to jest ogromny przemysł producentów maszyn, urządzeń górniczych, firm usługowych, budownictwo górnicze. To są jednostki naukowo-badawcze, to są wyższe uczelnie, to jest ponad pół miliona miejsc pracy i my naprawdę, mimo tendencji takich, że będziemy ograniczać niewątpliwie zużycie węgla w Polsce - to jest nieuniknione - to ten węgiel przez co najmniej najbliższe 20, 30 lat będzie znaczącym nośnikiem energii - zaznaczył.

Bezpieczeństwo pracy

Prezes Polskiej Techniki Górniczej Marek Brzenczek poinformował, że w targach uczestniczy ponad 480 wystawców z ponad 20 krajów, m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, Słowacji, Australii, Chin, Wietnamu, Ukrainy, Rosji, Francji.

- Oferta prezentowana w Katowicach to kwintesencja światowej i rodzimej myśli górniczej, która wytycza i kształtuje kierunki rozwoju przemysłu wydobywczego oraz sprzyja podnoszeniu wydajności i bezpieczeństwa pracy - powiedział Brzenczek.

- Dzisiaj spotykają się tutaj przedstawiciele branż przeżywających kryzys - górnictwa, hutnictwa. Lekką zadyszkę także ma energetyka. Ilość wystawców, ilość kontrahentów, ilość firm świadczy, że przed tymi branżami te firmy widzą przyszłość, widzą rozwój. Myślę, że jeszcze światła nie gasimy nad polskim przemysłem. Są tacy, którzy chcą wciąż inwestować w górnictwo, hutnictwo, energetykę - powiedział Saługa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.