Nowe fakty w sprawie potencjalnej fuzji Lotosu i Orlenu

Powraca pomysł wielkiej naftowej fuzji, w wyniku której PKN Orlen i Grupa Lotos miałyby się połączyć w jeden organizm, pozwalający aktywniej konkurować na międzynarodowym rynku paliwowym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowe fakty w sprawie potencjalnej fuzji Lotosu i Orlenu

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl/AT

wnp.pl

9 lut 2018 14:24


  • Po raz kolejny wraca pomysł połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos.
  • Nie zmieniły się jednak najważniejsze przeszkody, które do tej pory uniemożliwiały jego realizację.
  • Wiele wskazuje na to, że i tym razem może skończyć się na zapowiedziach i sondowaniu rynku.

Projekt wydaje się mieć zielone światło zarówno u premiera Mateusza Morawieckiego, który jest zwolennikiem wzmacniania pozycji naszych koncernów na świecie, jak i u ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który z kolei szuka chętnych do podziału ryzyka przy atomie.

Projekt przyspieszył w ostatnich miesiącach, o czym ma świadczyć wyznaczenie w obu rafineriach pełnomocników w randze dyrektorów do koordynowania i przeprowadzenia procesu.

Zapytany o to przez WNP.PL Marcin Jastrzębski, prezes Grupy Lotos zaprzecza jednak , aby w Lotosie utworzone zostało takie stanowisko.

To może oznaczać, że podobnie, jak to już miało wielokrotnie miejsce w ciągu ostatnich niemal dwóch dekad, cała sprawa skończy się na wstępnych zapowiedziach i analizach.

Eksperci nie mają wątpliwości, że z punktu widzenia stricte biznesowego takie połączenie miałoby spory sens i mogłoby przynieść wiele synergii. Praktycznie nigdzie w Europie nie ma drugiej takiej sytuacji, żeby w obszarze naftowym działały dwa konkurujące ze sobą podmioty ze skarbem państwa jako dominującym właścicielem.

Problem w tym, że na przeszkodzie w realizacji planów o fuzji zawsze do tej pory stawały regionalne ambicje menedżerów i lokalnych polityków, a także obawa przed brakiem zgody na taką transakcję ze strony krajowego bądź europejskiego regulatora.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.