Nowa wytwórnia zwiększy zatrudnienie specjalistów i inżynierów

PCC P4 rozpoczęła prace nad wykonaniem fundamentów pod wszystkie obiekty instalacji do produkcji kwasu monochlorooctowego. Inwestycja zlokalizowana jest na terenie przemysłowym PCC Rokita w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowa wytwórnia zwiększy zatrudnienie specjalistów i inżynierów

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

10 gru 2013 11:23


Budowana instalacja ma docelowo osiągnąć wydajność na poziomie 42 000 ton rocznie w przeliczeniu na 100 proc. kwas monochlorooctowy.

Skala produkcji oraz jakość produkowanych roztworów MCAA pozwoli PCC P4 znaleźć się w gronie wiodących producentów MCAA na świecie. Jest to jednocześnie jedna z największych inwestycji w polskim przemyśle chemicznym w ostatnich latach.

Wartość całkowita projektu została oszacowana na ponad 272 mln zł. Część wydatków w kwocie 67 mln złotych zostanie sfinansowana z dotacji przyznanej przez Ministerstwo Gospodarki.

Produktem wytwórni MCAA będzie 80 proc. roztwór wodny, dostępny w dwóch podstawowych klasach czystości zróżnicowanych względem siebie pod kątem zawartości jednego z najbardziej krytycznych parametrów, mianowicie zawartości kwasu dichlorooctowego (DCAA): kwas monochlorooctowy czysty (H-P MCAA) o zawartości DCAA poniżej 0,05 proc. oraz roztwór kwasu monochlorooctowego ultra czysty (U-P MCAA) o zawartości DCAA poniżej 0,01 proc.

Możliwe będzie też przygotowanie produktu o zawartości DCAA dostosowanej do indywidualnych wymagań danego odbiorcy.

Produktem wytwarzanym równolegle na instalacji będzie chlorowodór, który po oczyszczeniu i rozpuszczeniu w wodzie będzie oferowany na rynku w kwasu solnego. 

Nowa wytwórnia pozwoli znacząco zwiększyć zatrudnienie specjalistów i inżynierów w grupie PCC, na czele której stoi spółka dominująca PCC SE (Niemcy), a w skład której wchodzi m. in. spółka PCC P4. Wytwarzanie MCAA pozwoli na lepszą integrację produkcji grupy PCC zarówno w dół jak i w górę łańcucha dostaw. Wytwórnia będzie zużywała znaczne ilości chloru produkowanego przez instalację elektrolizy należącą do PCC Rokita SA, a finalny ciekły produkt będzie odbierany przez spółkę PCC Exol SA i będzie przerabiany na wysokiej jakości betainy.

MCAA znajdzie zastosowanie do produkcji karboksymetylocelulozy (CMC) stosowanej w przemyśle wiertniczym (choćby przy odwiertach związanych z gazem łupkowym), jak również w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym. MCAA będzie także używany do wytwarzania kwasu tioglikolowego będącego plastyfikatorem PCW. Produkcja syntetycznej kofeiny, lidokainy czy adrenaliny znajdujących zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym to także pole do zastosowania kwasu monochlorooctowego. Ponadto odbiorcami MCAA będą wytwórcy środków ochrony roślin (2,4D, MCPA). 

Spółka PCC P4 wchodzi w skład międzynarodowej Grupy Kapitałowej PCC. Podmiotem dominującym jest PCC Spółka Europejska z siedzibą w Duisburgu. Grupa PCC prowadzi działalność na rynkach międzynarodowych w branży chemicznej, energetyczneu i logistyczej. W 78 spółkach wchodzących w skład Grupy PCC pracuje prawie 3 tys. osób w 16 krajach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.