Niemcy: Brak personelu powodem chaosu na dworcu kolejowym w Moguncji

0 0
Niemcy: Brak personelu powodem chaosu na dworcu kolejowym w Moguncji

Ruch na dworcu kolejowym w Moguncji, ważnym węźle kolejowym w zachodnich Niemczech, jest od tygodnia sparaliżowany z powodu zwolnień i urlopów pracowników. Dyrekcja apeluje do kolejarzy o powrót do pracy. Problemy mogą wystąpić też w innych częściach kraju.

Większość pociągów dalekobieżnych od poniedziałku przez całą dobę nie zatrzymuje się na dworcu głównym w Moguncji, a pociągi podmiejskie i regionalne przyjeżdżają na stację co godzinę, zamiast jak zwykle co 30 minut - informuje agencja dpa.

Dotychczas problemy występowały przede wszystkim w nocy. Tysiące pasażerów w stolicy kraju związkowego Nadrenia-Palatynat ma kłopoty z dostaniem się do pracy i z powrotem do domu.

Z 15 pracowników nastawni dworca w Moguncji cztery osoby są chore, a trzy przebywają na urlopach. Rzecznik Deutsche Bahn powiedział, że dyrekcja kontaktowała się z urlopowiczami, prosząc ich o powrót do pracy. Pracodawca nie może jednak zmusić pracownika do przerwania urlopu - powiedziała specjalistka od prawa pracy Nathalie Oberthuer, cytowana przez dpa.

Deutsche Bahn przyznają tymczasem, że w innych częściach kraju sytuacja kadrowa jest również napięta. "Staramy się o to, by zapobiec powtórzeniu się sytuacji, do jakiej doszło w Moguncji" - powiedział członek zarządu DB Netz AG, Frank Sennhenn.

Ministerstwo transportu Niemiec ostro skrytykowało sytuację na kolei. "Ta sytuacja musi ulec zmianie" - powiedział rzecznik ministra Petera Ramsauera. Państwo jest właścicielem Deutsche Bahn. Plany sprywatyzowania kolei i wprowadzenia ich na giełdę zostały zawieszone pięć lat temu ze względu na światowy kryzys finansowy. Deutsche Bahn zatrudniają około 300 tys. osób; w zeszłym roku wypracowały zysk w wysokości 1,5 mld euro.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.