Negocjacje w KHW: Nie udało się osiągnąć porozumienia

Bez zawarcia porozumienia zakończyły się dzisiejsze, kilkugodzinne rozmowy między zarządem a związkowcami z Katowickiego Holdingu Węglowego. Zarząd KHW chce zawieszenia części górniczych świadczeń, tłumacząc to trudną sytuacją ekonomiczną.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Negocjacje w KHW: Nie udało się osiągnąć porozumienia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 lis 2014 17:44


Związkowcy odpowiadają, że propozycje szefów Holdingu oznaczają dla górników utratę sporej części zarobków.

Poniedziałkowe spotkanie było już kolejnym w tej samej sprawie. "Przedstawiając wzajemne stanowiska uzgodniono kolejne punkty porozumień, nie doszło jednak do przyjęcia ich ostatecznych wersji" - przekazał rzecznik KHW Wojciech Jaros.

Czytaj też: Krzysztof Hus: Zarządom kopalni brakuje wiedzy. Dlatego nie słuchają pracowników

Wiceszef Solidarności w KHW Piotr Bienek powiedział PAP, że do czasu kolejnego spotkania z zarządem - zaplanowanego na najbliższą środę (12 listopada) - związkowcy będą rozmawiali z pracownikami na temat złożonych przez obie strony propozycji.

"Będziemy zastanawiać się, na ile możemy ustąpić i na ile nasze ustępstwa są w stanie poprawić sytuację w spółce. Wiemy przecież, że obecna kondycja górnictwa to przede wszystkim efekt złego zarządzenia w poprzednich latach" - powiedział Bienek.

Czytaj też: Prezes JSW chce obciąć pensje mimo sprzeciwów. Związkowcy są oburzeni

Według związkowców, zarząd na początku negocjacji proponował zawieszenie m.in. nagrody barbórkowej, czternastej pensji, nagród rocznych, odpraw emerytalnych, deputatów węglowych dla pracowników i emerytów, biletu z Karty Górnika oraz ekwiwalentu za pomoce szkolne.

"To nie są wcale przywileje, jak podają niektórzy, są to składniki wynagrodzeń" - przekonuje Bienek.

Prezes KHW Zygmunt Łukaszczyk nie chce odnosić się do przebiegu negocjacji do czasu ich zakończenia.

"Z całego wachlarza zaproponowanych rzeczy na pewno powinniśmy się, co do iluś elementów dogadać, dla dobra tej firmy" - podkreślił w ubiegły czwartek (6 listopada) prezes. Wyrażając nadzieję na kompromis mówił, że sytuację KHW ocenia jako "bardzo trudną, ale nie beznadziejną".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.