Najstarsza SSE ma już 20 lat. Dotychczas pracę znalazło w niej 30 tys. osób

0 0
Najstarsza SSE ma już 20 lat. Dotychczas pracę znalazło w niej 30 tys. osób
fot. arp.com.pl

Ponad 7 mld zł nakładów inwestycyjnych i 30 tys. miejsc pracy powstało od początku funkcjonowania Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu.

W Jasionce odbyła się debata poświęcona funkcjonowaniu mieleckiej SSE, która powstała jako pierwsza w kraju w 1995 r. W Polsce obecnie funkcjonuje 14 SSE. Na Podkarpaciu istnieje również tarnobrzeska SSE, która - podobnie jak mielecka - zarządzana jest przez ARP.

Zieliński, wspominając początki mieleckiej strefy podkreślił, że powstała ona w specyficznym miejscu, gdzie istniała monokultura przemysłowa. Strefa miała utworzyć nowe miejsca pracy dla pracowników mieleckich zakładów lotniczych, które tworzyły głównie na rynki wschodnie.

SSE w Mielcu udanym eksperymentem

"Agencja, ale także samorząd i rząd zrobiliśmy eksperyment, który się udał gdzieś na zewnątrz Polski, ale nikt nie wiedział, czy będzie to sukces także u nas. Ale po tych 20 latach widzimy, że to jest sukces. W jego efekcie z monokultury przemysłowej powstał tak naprawdę wielki park przemysłowy. W ślad za tą decyzją powstawały inne strefy w Polsce" - dodał wiceprezes ARP.

Czytaj też: 50 nowych miejsc pracy w SSE w Mielcu

Pytany o przyszłość SSE, które zgodnie z obowiązującymi przepisami mają działać tylko do 2026 r. powiedział, że w jego ocenie po tej dacie strefy będą nadal funkcjonować.

"Tendencja światowa jest taka, że strefy nadal będą - nie przesądzam, na jakich warunkach będą działać, bo mapa pomocy publicznej zmieniana jest co kilka lat w zależności od stopnia wzrostu zamożności regionu. Ta infrastruktura i kooperacja firm, które tu powstały w ramach strefy to wartość sama w sobie. Sądzę, że po roku 2026 r. strefy, w jakieś formule będą wciąż istniały" - mówił.

Plany na przyszłość

Wiceprezes ARP zaznaczył, że w najbliższej przyszłości strefy będą chciały poszerzać się pod konkretne projekty. "To inwestor, który przyjdzie do nas z gotową koncepcją inwestycji będzie decydował, gdzie powstanie nowa podstrefa" - dodał.

Do roku 2020 ARP zamierza przeznaczyć łącznie ponad 150 mln zł na rozbudowę infrastruktury w dwóch zarządzanych przez siebie strefach.

Z kolei dyrektor mieleckiego oddziału ARP Krzysztof Ślęzak powiedział w rozmowie z PAP, że w tym roku strefa powiększy się o nowe tereny m.in. w woj. lubelskim. "Planujemy też otworzyć się na nowe branże w tym m.in. spożywczą. Chcemy bliżej współpracować ze szkolnictwem i promować kooperację między firmami, które funkcjonują w strefie" - dodał.

SSE Euro-Park Mielec znajduje się w 26 podstrefach w pięciu województwach; jej obszar to 1460 ha. Wiodące branże to m.in: lotnictwo, motoryzacja, tworzywa sztuczne i meble.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.