Najpierw walne ZA Puławy, a wkrótce zmiany personalne?

W czwartek zostanie dokończone NZWA Zakładów Azotowych Puławy. Jednak wydaje się, że ciekawsze od tego co będzie się działo podczas walnego akcjonariuszy chemicznej spółki, jest to co będzie się działo dalej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Najpierw walne ZA Puławy, a wkrótce zmiany personalne?

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

11 kwi 2013 7:34


Powodem przerwania walnego (miało miejsce 15 marca) były zaproponowane przez głównego akcjonariusza - ZA Tarnów - zmiany w statucie spółki. Ze względu na potrzebę ich zaaprobowania przez radę nadzorczą, ta musiała otrzymać wystarczającą ilość czasu.

I właśnie do najważniejszych zadań akcjonariuszy będzie należało głosowanie nad licznymi uchwałami dotyczącymi zmian w statucie spółki. Są one konieczne, bo Puławy niedawno weszły w skład Grupy Azoty. Statut spółki zostanie wiec niejako zunifikowany ze statutami pozostałych spółek w ramach Grupy.

I tak między innymi, akcjonariusze zajmą się kwestiami dotyczącymi zasad wyboru członka zarządu z ramienia załogi, czy też walne będzie głosowało nad propozycją, aby WZA Puław mogły się odbywać także w Tarnowie. W sumie projektów uchwał jest ponad pół setki.

O ile walne powinno przebiegać dość spokojnie, bo przecież Tarnów dysponuje wystarczającą liczba akcji, by samodzielnie zmienić statut spółki, to ciekawsze jest to co wydarzy się później.

Połączenie spółek miało doprowadzić do zmian w zarządach. Przewidywały to stosowne zapisy umowy konsolidacyjnej. Zgodnie z nimi po podwyższeniu kapitału zakładowego Azotów Tarnów, zarządy miały rekomendować radom nadzorczym Azotów Tarnów i ZA Puławy powoływanie takiej samej liczby (2 albo 3) członków obecnych Zarządów Azotów Tarnów i ZA Puławy do każdej z tych spółek.

Tyle formalny zapis. Aby tak się stało konieczne było jednak zwiększenie liczby osób w zarządach. I tu rodzi się problem, bo np. walne Tarnowa nie zgodziło się na rozszerzenie składu z sześciu do dziewięciu osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.