Najbogatszy bankier na świecie pójdzie siedzieć?

0 0
Najbogatszy bankier na świecie pójdzie siedzieć?
Joseph Safra oskarżony o udział w skandalu korupcyjnym. Fot. archiwum

Joseph Safra, uznawany za najbogatszego bankiera na świecie, oskarżony w czwartek przez brazylijską prokuraturę o udział w skandalu korupcyjnym. Jego ludzie, w zamian za uniknięcie płacenia podatków, mieli wręczyć urzędnikom państwowym łącznie 4,2 mln dol. łapówek.

Joseph Safra jest właścicielem potężnego imperium obejmującego firmy w sektorach bankowym, spożywczym i deweloperskim. Jest właścicielem m.in. banku. Jak oświadczają prokuratorzy Safra nie korumpował osobiście, miał od tego swoich ludzi. Zdaniem śledczych wiedział o planach kierownictwa Banco Safra wręczenia 15,3 mln brazylijskich reali (4,2 mln dol.) federalnym kontrolerom podatkowym.

Media donoszą, że oskarżenie jest oparte na podsłuchiwanych i nagranych połączeniach telefonicznych pomiędzy władzami banku i urzędnikami podatkowymi.

Nikt nie proponował łapówki

W odpowiedzi na zarzuty Safra Group wydało oświadczenie, w którym czytamy, że zarzuty brazylijskich prokuratorów są bezpodstawne, a przedstawiciele grupy byli zawsze kryształowo uczciwi.

- Nie było żadnych nieprawidłowości dokonanych przez którąkolwiek z firm Safra Group. Żaden z przedstawicieli Safra Group nie proponował jakiejkolwiek łapówki jakiemukolwiek urzędnikowi – bronią się autorzy oświadczenia.

Podejrzenia o korupcję Safry ujawniono w ramach “Operation Zealots”, prowadzonej w Brazylii rozbudowanej akcji przeciwko firmom podejrzewanym o korumpowanie urzędników. Na celowniku śledczych jest przeszło 70 firm przemysłowych, rolniczych, budowlanych, inżynieryjnych i finansowych, wśród nich jest znana brazylijska grupa hutnicza Gerdau.

18 mld dol. majątku

Życiorys Josepha Safry jest iście imponujący. Bankier pochodzi z wywodzącego się z Bliskiego Wschodu możnego rodu. Urodził się w syryjskim Aleppo, dorastał w libańskim Bejrucie, a jako nastolatek przeprowadził się z rodziną do Brazylii.

Dziś kontroluje prawdziwe, działające w 19 krajach imperium. Forbes jego majątek szacuje na około 18 miliardów dolarów. Jego spółki działają w sektorze bankowym, branży spożywczej (jest współwłaścicielem firmy Chiquita) i deweloperskiej. Jest właścicielem m.in. słynnego londyńskiego wieżowca 30 St Mary Axe, nazywanego „Korniszonem”. Działa w 19 krajach.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.