Na polskim rynku brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych. W czym tkwi problem?

0 0
Na polskim rynku brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych. W czym tkwi problem?

Pomimo wysokiego bezrobocia w Polsce, coraz więcej pracodawców narzeka na problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanego pracownika. Największe trudności mają przedsiębiorcy poszukujący fachowców o kwalifikacjach technicznych, np. spawaczy.

Tegoroczny ranking „Idealni Pracodawcy 2014” opublikowany przez firmę doradczą Universum pokazuje, że najwięcej studentów chciałoby podjąć zatrudnienie w mediach i reklamie, bankowości oraz instytucjach naukowych. Jednak to nie pracownicy umysłowi są najbardziej poszukiwani na rynku pracy.

Czytaj też: W tych zawodach ludzi do pracy trzeba ze świecą szukać. Pracodawcy mają problem

Według analizy przeprowadzonej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w 2013 r. najbardziej pożądaną grupą zawodową są tak zwane „niebieskie kołnierzyki” (ang. blue collar workers), czyli wykwalifikowani pracownicy fizyczni.

Obraz edukacji zawodowej w Polsce

Wyniki badań Ministerstwa potwierdzają eksperci z agencji zatrudnienia. – Wiele ofert pracy czeka na spawaczy, dekarzy, operatorów wózków widłowych, elektryków czy teleinformatyków. Niezbędne są do tego jednak dodatkowe uprawnienia bądź certyfikaty potwierdzające zdobyte kwalifikacje – wskazuje Katarzyna Rydzewska, dyrektor zarządzająca Grupy Job (Upright Group).

Czytaj też: Zawodowcy wypełnią deficyt pracowników

Dlaczego zatem, mimo wyraźnego zapotrzebowania rynku, cały czas brakuje odpowiednich pracowników? Powodem są między innymi niekorzystne stereotypy związane z wizerunkiem szkolnictwa zawodowego w Polsce. Wciąż jeszcze duża część społeczeństwa wybiera kształcenie ogólne oraz ulega „modzie” na studiowanie, co skutkuje spadkiem popularności kształcenia zawodowego.
 
Panuje również przekonanie o braku szans na rozwój czy dobrze płatną pracę w przyszłości dla absolwentów szkół zawodowych. W efekcie powoduje to brak chęci, szczególnie wśród dobrych uczniów, do podjęcia nauki w takich szkołach.

Wbrew powszechnym opiniom, nauka w zawodówce nie zamyka jednak możliwości dalszego kształcenia. Ambitni uczniowie mogą kontynuować naukę w liceum, a następnie na uczelni wyższej, będąc przy tym w o wiele bardziej komfortowej sytuacji niż kończący licea ogólnokształcące. Już na tym etapie mają oni konkretny, wyuczony zawód.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Brakuje spawaczy i innych fachowców.... !!!, to niech wreszcie obudzą się polscy pracodawcy/biznesmeni z Koziej Wólki sami by chcieli zarabiać tysiące i jeździć najnowszymi samochodami, budować wille, baseny a pracownikowi 1600 lub 2500 tys brutto. Pracowników mają za białych murzynów a wystarczy nauczyć się języka i spawacz zarabia około 20 tysięcy miesięcznie lub więcej na zachodzie: Szwajcaria, Norwegia, Niemcy, Belgia. Warunki pracy na zachodzie, to kosmos w porównaniu z polską.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.